Terve! Olitko oikein nykyisen Venäjän puolella ja jos olit oliko piippari mukana ja jos oli miten Venäjän rajaviranomaiset suhtautuivat laitteeseen jos sattuivat sen näkemään?
Itselläni on ns. pitkä viisumi ja on ollut mielessä lähteä joskus rajan taakse
piipparoimaan mutta on arveluttanut nuo rajamuodollisuudet jos sattuvat kiinnostumaan detectorista.
Garrett AT PRO & ACE 250 & Pro-pointer
Vanhin kolikko 1/4 öre 1636.
moi, olin Suomen puolella rajan lähellä mutta mäkin ajattelin mennä Venäjän puolelle joskus. Siksi olis mielenkiintoista tietää kuinka saisin m.p:n rajan yli..
kerran näin nettisivulla että joku pohjois amerikkalainen mies kävi venäjallä m.p:n kanssa muttä nyt en muista mikä sivu se oli..
Oletko törmännyt sivustolle metaldetectingworld.com jota ylläpitää alkujaan Venäjältä kotoisin oleva, nykyisin USA:ssa asuva Sergei? Vilkaiseppa kaverin juttuja ja löytöjä mm. Pietarin eteläpuolelta kaivamansa ämpärillinen ns. tipparahoja. Ihmetytti vain mikä rahojen lopullinen kohtalo oli, tuskin vei niitä paikalliselle museoväelle.
Garrett AT PRO & ACE 250 & Pro-pointer
Vanhin kolikko 1/4 öre 1636.