No niin, tuli sitten viimein rekisteröidyttyä tännekin vaikka kohta vuoden olen täältä juttuja lueskellut. Ensietsin tuli tilattua heti intistä päästyä, vaikka se jo viime kesänä olisi himottanut, varsinkin kun syksyllä tämän fooruminkin löysin. No, yllättäen Garrett ace 250 tuli hommattua, eikä ole kyllä tullut kaduttua. Löytöjä on jo jonkin verran tullut tehtyä ja varmasti paljon lisää on tulossa, mutta seuraavaksi tähänastiset kronologisessa järjestyksessä:
Kokeilu.
Etsintä piti toki testata heti kotipihassa, vaikka onkin uudehko omakotitalo ja en uskonut löytäväni kuin ehkä nauloja rakentamisen jäljiltä. Yllättäen Ace antoikin "hyvää" signaalia heti kättelyssä, joten pakko oli vähän kaivella. Savesta löytyi kovalla etsimisellä vanha nappi. Erittäin iloinen yllätys :)
1. Etsintä
Samana päivänä kävin vielä vanhan asuinpaikan läheisellä käytöstä poistetulla uimarannalla koittamassa onnea. Järvessä oli vielä jäät kuten kuvasta ehkä näkyy. Tulos ei ollut ihan toivottu, mutta loppujen lopuksi löytyi sentään kaikkien korkkien yms. roskien lisäksi rikkinäinen Abloyn lukko, viisipenninen ja kymmenpenninen. Ei aivan sitä mitä odotin, mutta alku sekin.
2. Etsintä
Seuraavaksi suuntasin viikkoa myöhemmin kaverin kanssa paikalliselle käytössä olevalle uimarannalle. Odotukset olivat matalalla, kunhan nyt edellistä reissua paremmin menisi. Lentopallokenttä oli tyhjä, kumpikin löysi yhden kolikon. Rinteestä löytyikin vähän paremmin, ja reissun saldo oli ihan hyvä vaikka korkkia ja muuta roskaa sai tuoltakin kaivella. Rantaa ei ehditty käymään läpi kuin pieni osa loppujen lopuksi. Aikaa käytettiin jotain kahden ja kolmen tunnin väliltä. Hommat loppui siihen, kun oma muovinen puutarhalapioni sanoi räks, ja kahva irtosi, eli katkesi käytännössä puolesta välistä :D Pahoittelut tämän kerran kuvien suuresta koosta.
3. Etsintä
Heräsin eräänä aamuna (parin päivän päästä) aikaisin, ja ajattelin käydä samalla rannalla kuin viimeksi vähän kokeilemassa onnea. Onneksi kotoa löyty toinenkin puutarhalapio. Tämän kerran saalis jäi melko heikoksi, parin tunnin reissusta jäi käteen vain neljä kolikkoa, vaikka roskaa nousi ainakin yhtä paljon kuin viimeksikin. Sori, kuva taas aika iso.
4. Etsintä
Työt alkoivat viime maanantaina, joten aikaa etsintään on nyt vain viikonloppuisin. Kävin eilen ostamassa kenttälapion, joka tänään osoittauti todella hyväksi työkaluksi, sai unohtaa puutarhalapiolla rääpimisen. Tänään (26.4.) siis suunnattiin taasen kaverin kanssa aamusta (heh, no puolen päivän aikaan) rannalle. Rannan piti olla vähän syrjemmässä, ja niin se olikin. Aluksi paikka näytti niin onnettomalta, että olimme vähällä lähteä pois, mutta onneksi päätimme koittaa tuolta. Reissu oli paras tähän mennessä. Reilun neljän tunnin etsinnän jälkeen kaverilla oli koossa 18 kolikkoa, kun oma saldoni oli yksitoista kolikkoa (kuvasta puuttuu yksi penni), neljä sormusta sekä omatekoinen ristikaulakoru ja puukon terä. Ei voi sanoa muuta kuin että hyvä että käytiin. Tuonne täytyy syksyllä palata veden laskettua, niin pääsee käymään myös rantahiekkaa läpi. Yksi sormuksista oli hopeinen luokkasormus, muut kai jotain rihkamaa, ei ainakaan leimoja näkynyt. Tuo toka sormus on hieman vääntynyt, en tiedä osuiko kaivaessa, ja tuo kolmas, muistaakseni täällä joku oli löytänyt ihan samanlaisen jostain. En vaan muista kuka. Mutta jotta ei näyttäisi siltä, että nuo löytyivät helpolla niin kannattaa katsoa mitä muuta jouduin itse kaivamaan noiden eteen. Ihan työn takana olivat :) Huomenna sitten taas ihan uudelle rannalle.
Löytöjä löytöjä - rantojen tyhjennystä
Löytöjä löytöjä - rantojen tyhjennystä
Ace marks the spot.
Tänään ei ihan yhtä hyvin onni potkinut kuin eilen. Ensimmäinen ranta jolle suunnattiin oli ihan hyvän oloinen, mutta ei meinannut löytyä edes kunnolla korkkeja, saati että yhtään kolikkoa olisi löytynyt. Pukukopin vieressä maa oli niin juurikkoista ja kivikkoista että jäi nekin piippaukset kaivamatta. Toisella rannalla oli vähän parempi onni, onnistuin neljä kolikkoa haalimaan kasaan. kaiken kaikkia yli kahden tunnin reissusta aika heikko saalis. Kuvat rannoista nyt kuitenkin:
Ensimmäinen ranta Toinen ranta
Ensimmäinen ranta Toinen ranta
Ace marks the spot.
