Sivu 1/1

Vanha kolikko, sinetti tms?

Lähetetty: 11 Heinä 2020, 15:10
Kirjoittaja Plootu
Eli tämmöinen löytyi alueelta jossa on ollut asutusta jo 1500 luvulta saakka ja aiemminkin. 1695 luvun äyri on löytynyt samasta paikasta. Mutta tämä siis Ptab löydös 20cm syvyydestä. Koko n. 25mm x 30mm. Pehmeää materiaalia. Jotain ihmisen tekemää kuvioita nähtävissä esineen pinnalla mutta mielestäni ei ainakaan mikään selvä kolikko ole?
Kuva

Kuva

Re: Vanha kolikko, sinetti tms?

Lähetetty: 11 Heinä 2020, 15:58
Kirjoittaja Leijona
Näyttäisi siltä, että on ollut lyijysinetti ja joku hakannut siihen jollain.

Re: Vanha kolikko, sinetti tms?

Lähetetty: 11 Heinä 2020, 16:29
Kirjoittaja Plootu
Jep. Näin itsekkin googlettelin, että todennäköisesti 2 puoleinen lyijysinetti. Pitää hommailla suurennuslasi jos näkisi tuota tekstiä tarkemmin. Onko tiedossa lyijylle muuta puhdistuskeinoa kuin etikka,vai onko parempi ettei turhia puhdistele?

Re: Vanha kolikko, sinetti tms?

Lähetetty: 11 Heinä 2020, 19:40
Kirjoittaja Leijona
Plootu kirjoitti: 11 Heinä 2020, 16:29 Jep. Näin itsekkin googlettelin, että todennäköisesti 2 puoleinen lyijysinetti. Pitää hommailla suurennuslasi jos näkisi tuota tekstiä tarkemmin. Onko tiedossa lyijylle muuta puhdistuskeinoa kuin etikka,vai onko parempi ettei turhia puhdistele?
Itse puhdistan korkeintaan hammasharjalla.