Sivu 1/1

Kelojen Taajuudet/ toivotut kohteet

Lähetetty: 10 Maalis 2008, 23:38
Kirjoittaja RJR
Ajattelin jotenkin loogisesti että tarvitsen x-terra 70 myös korkeataajuuskelan. Mutta miten se on , ovatko haitat isommat kuin hyöty? Olen katsellut erilaisia testejä ja alkanut hiukan miettiä onko ajattelemani elliptisen 18,75kHz DD-kelan hankkimisessa mitään järkeä.
Testien mukaan xt70 vaikuttaa peruskokoonpanossa ja -asetuksilla olevan etsin joka on jonkin verran hintaluokan etsinten yläpäässä. Hintaluokka kohenee aika paljon uudella kelalla. Jos haravoi suurimmaksi osaksi uimarantoja tai vanhojen asuinpaikkojen ympäristöä niin onko mitään järkeä ostaa 18,75kHz DD kela. Vai missä se on parempi kuin tämä mukana tuleva 7,5 kHz kela.
Onko kokemuksia tai mielipiteitä näistä DD-keloista ja taajuuksista?

Lähetetty: 11 Maalis 2008, 23:28
Kirjoittaja mache
Minulla on ollut X-Terra 50:ssä toisena kelana juuri tuo 18,75 kHz DD-kela. Korkeataajuksinen DD-kela on käytön perusteella "varmempi" tunnistamaan kulta-, hopea- ja kupariesineet kuin vakiokela. Huom! Poikkeus vahvistanee säännön eli löytämäni denga on kuparia eikä hopeaa, mitä X-Terran lukema 36 enemmänkin olisi tarkoittanut!

DD-kelan hyvänä puolena voisi mainita myöskin sen, että maassa hyvin lähekkäin/vierekkäin olevat saman kokoluokan rojut ovat erottuneet omina kappaleinaan. Esimerkiksi kun vakiokelalla on antanut jostain kohdasta yhden piippauksen ja sitten pyyhkäistäessä DD-kelalla samasta kohdasta, niin saattaa antaa kolmekin piippausta. Kaivamisen jälkeen maanpinnalle on sitten noussut kolme eri löytöä.

Korkeataajuisen kelan (DD-kelankin) mukana saa huonona puolena etsintäsyvyyden hienoisen pienenemisen (käytössä todettu), mutta kyse ei todellakaan ole mistään radikaalista muutoksesta, ainakaan X-Terran kohdalla.

Itse olen ollut tyytyväinen, että hankin sen 18,75 kHz DD-kelan. Kelan vaihtokin sujuu rutiininomaisesti parissa minuutissa :)

Lähetetty: 12 Maalis 2008, 09:19
Kirjoittaja RJR
Kiitos kokemuksista. Perusteet tuntuvat hyviltä niin että se on sitten 1400NOK 'in meno . :)

Lähetetty: 28 Maalis 2008, 21:52
Kirjoittaja McSeeker
10.5" 7,5Khz elliptistä DD kelaa ovat myös kehuneet erittäin hyväksi

Lähetetty: 28 Maalis 2008, 23:11
Kirjoittaja RJR
Just sitä elliptistä ajattelin kun sillä pitäisi olla isompi pyyhkäiisyala kuin tavallisella ja tarkempi (niinkun sitä xt70'llä tarvis) pinpoint. Täälllä oli just tarjouksessa se pieni kuuden tuuman kela vaan 700 NOK. (esittelykappale) ja en perkule ostanut sitä, ja tietty se on jo mennyt. http://www.metallsoker.no/asp/vare_deta ... vareID=462

missä sitten niitä linkkejä onkin keskitettyinä tällä foorumilla niin moderaattori voisi ehkä ottaa ihan harrastuksen vuoksi mukaan tämän paikallisen superputiikin. http://www.metallsoker.no/ . Meikäläiselle se on ajomatkan päässä. Eivätkä hinnatkaan niin kovin 'norjalaisilta' tunnu .

Lähetetty: 29 Maalis 2008, 03:58
Kirjoittaja Yki
Normaalilla pyöreällä kelallahan "etsintäalue" on jotakuinkin porkkanan muotoinen. Suurin havainnointisyvyys löytyy kelan keskeltä varsin
pieneltä alueelta. DD keloilla tuo alue on pitkänomainen ja kapea, jossain määrin purjeveneen köliä muistuttava. Itse aion seuraavaksi hankkia 4x6 tuuman DD-kelan millä pitäisi roskaisella paikalla päästä parempaan erotteluun.

Yki

Lähetetty: 30 Maalis 2008, 14:46
Kirjoittaja RJR
Pistin korkeataajuus dd-kelan tilaukseen ja kunhan tässä lumet sulavat pääsen sitä kokeilemaan. Kiitti tiedoista.

Lähetetty: 30 Maalis 2008, 20:12
Kirjoittaja mache
Unohdin tuohon aiemmin laittaa, että minulla on juuri tuo (18,75 kHz) elliptinen 10 x 5 DD-kela. Tuossa alempana yksi kuvalinkki, josta näkee sen kelan hyvin.

http://www.crawfordsmd.co.uk/accessory_ ... tegoryID=5