Sivu 1/1

Pronssihässäkkä ???

Lähetetty: 07 Tammi 2014, 15:48
Kirjoittaja RautaLanka
Tuossa kesällä pellosta tälläsen härpäimen löysin. Magneettiin ei reakoi joten ei ole rautasysteemi. Painoa kyllä on. Lyijyä ei kuitenkaan. Epäilen ronssiseksi kun kupari taitaisi olla jotensakin hapettuneemmassa tilassa... Tuleeko kenelläkään mitään Hooveriin tuosta kapineesta?

Kuva

Kuva

Kuva

Re: Pronssihässäkkä ???

Lähetetty: 08 Tammi 2014, 19:13
Kirjoittaja kollikko
Tuo ON padanjalka.F.D

Re: Pronssihässäkkä ???

Lähetetty: 08 Tammi 2014, 19:50
Kirjoittaja -miksu-
Miten noita padan jalkoja on käytetty? Tässäkin niin terävä tuo toinen pää että onko se mennyt johonkin "putkeen" sisälle joka pitää sen jalan paikallaan vai?

Mulla samantapainen,taisin joskus tänne jo postata kuvan:

http://s12.postimg.cc/4zk3azwul/DSC00730.jpg

Re: Pronssihässäkkä ???

Lähetetty: 08 Tammi 2014, 23:26
Kirjoittaja kollikko
Tiedän vain sen :padanjalat olivat pronssiseosta ja padat valurautaa. Minulta saat jos kuormalavan löydän ja sinulla on paku millä hakea ne postista. jokukymmen tuollaisia. Asiasta toiseen. Sallitko minun poiketa hieman aiheesta. Jotenkin pelkoaherättävää wanhaa taloa silmäillessäni romahti eteiskatto tuulesa pelotellaaksensa minua etsimään sieltä mitään. Menin silti ja minulle suotiin pienten ihmisten historiaa sanomalehtien, kirjeiden, joulukorttien ja käyttöesineiden muodossa. Vähän kuin ottaisi mummolta huivin pois. Karkaista pitää herkän ihmisen itsensä että voi tuollaisiin intiimeihiin paikkoihin mennä. Sortuessaan jyrätään, millä voi lohduttautua?F.D

Re: Pronssihässäkkä ???

Lähetetty: 10 Tammi 2014, 00:29
Kirjoittaja RautaLanka
Ai.. padan jalka. Sopii kyllä sellaiseen. Ikää tolla onkin sitten ihan kohtuu paljon.

Re: Pronssihässäkkä ???

Lähetetty: 15 Huhti 2014, 01:58
Kirjoittaja kollikko
Padanjalan tarkoitus oli myöhemmin pitää rautapadan pohja hieman erillään hellalevystä. Ja tietenkin polttamasta laskualustaa tms. pöytää.