Sivu 1/1

Permiläinen uskonto koru?

Lähetetty: 27 Huhti 2014, 20:26
Kirjoittaja spwaw
Permiläisillä siivekkäitä jumalia ja metsän eläimet ykkössijalla.

Löysin Venäjän kaivuu löydöistä permiläisten koru kuvia, sammakko ja siivekkäitä ovat, myös kun ottaa huomioon alueen rautakauden putkikirveen ja sukulaiskansojen hopeasormus löydön + kilikello kalevala korun näköisesta korusta niin uskallan väittää tämän olevan Permiläisten uskonto koru.

Sisilisko jonka päällä sammakko tai puu ja lehdet kätenä jota sammakko kiipeää ylös ja juuret ovat poikki/jalat ?

Painavaa ainetta, Permiläiset tekivät pronssista kalunsa.

Mitä mieltä olette ? Kuvasta ei ikinä saa selville niin paljoa mutta kun kädessä kääntelee niin sammakko näkyy selvästi.

Muutamia kuvia Permiläisten koruista: Sammakko.
Kuva

esimerki siivekkäistä jumalista:
Kuva

epäilen löytäneeni kellon tälläisistä korusta: esimerkki.
Kuva

Tässä löytämäni puu/lisko/sammakko jumala ?
30cm syvältä maasta: 5cm pitkä,jalat puuttuu/juuret?
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Re: Permiläinen uskonto koru?

Lähetetty: 27 Huhti 2014, 21:04
Kirjoittaja spwaw
Nostan tämän nyt tuohon ylös uudestaan :)

Re: Permiläinen uskonto koru?

Lähetetty: 27 Huhti 2014, 21:16
Kirjoittaja Leijona
Kyllä tuossa on samaa tyyliä kuin Permiläisessä esineistössä, mutta laitan tähän linkin, (jos ei olekin jo tiedossasi), jossa käsitellään melko usein ko. esineistöä. Tuolta saattaisi löytyä tähän tietoa.
http://domongol.org/

Re: Permiläinen uskonto koru?

Lähetetty: 07 Kesä 2014, 05:44
Kirjoittaja spwaw
Täytyykuin kysyä linkin takaa kun Helsingin kaupungin museo ei osannut tunnistaa esinettä, arvelivat vain sen olevan uudempaa.

Re: Permiläinen uskonto koru?

Lähetetty: 07 Kesä 2014, 08:30
Kirjoittaja Arkeologi
En muista koskaan nähneeni permalaisissa esineissä viiniköynnöstä? Sitähän tuo esittää, kaksi toisiinsa kietoutunutta köynnöstä ja kaksi viininlehteä.