Sivu 1/1

käsineet

Lähetetty: 31 Touko 2014, 22:49
Kirjoittaja Heta
Olin kaivelemassa vanhalla heinäpellolla , nostin lapiolla paakun ja tarkoitus oli käsin kaivaa sitä kuoppaa niin huomasin siinä jotain kiiltävää , tarkemmin katsottuani se oli partahöylän terä , aivan kuin vasta pakasta otettu . Tarvis varmaan kaikkien kaivelioiden laittaa sellaiset hanskat , jotka suojaa noilta teräviltä esineiltä .
Itse kaivelen , olikohan ne jotkut guide merkkiset , aika hyvät mutta empä uskalla kaivella varomattomasti niilläkään . Joten suositelkkaa vai saako täällä mainostaa .

Re: käsineet

Lähetetty: 01 Kesä 2014, 00:08
Kirjoittaja Indian
Suosittelisin noihin kaivuu hommiin viiltosuojakäsineitä. Työkäsineissä on kämmenselässä neljänumeroinen lukusarja joka kertoo työkäsineen ominaisuuksista repäisylujuuksista, viiltosuojasta jne.
Jos lukusarjan toinennumero on 3 tai isonmpi max 5 silloin on kyse viiltosuojakäsineestä. Muistakaa myös se , että viiltosuojakäsine ei suojaa pistoilta esim. Injektioneulalta. Pistosuojakäsineitä ei löydä tavallisesta rautakaupasta, vaan ne ostettava tai tilattava erikoisliikkeistä tai tukkureilta. Pistosuojakäsineiden hinnat ovat karkeasti noin 100€ pari.