Sivu 1/1

Puukko, Nappi ja Kolikko

Lähetetty: 03 Heinä 2014, 15:46
Kirjoittaja juspa77
Nämä löytyivät tänään metsästä. Mitä tuon kuntoiselle kolikolle mielestänne kannattaisi tehdä? Vai kannattaako mitään. Tunnistaako joku pientä puukkoa tai ankkurinappia? Huikee harrastus tämä on, pikkupoikana viimeksi ollut näin tohkeissaan joistain metsälöydöistä. :)
Kuva

Kuva

Kuva

Re: Puukko, Nappi ja Kolikko

Lähetetty: 03 Heinä 2014, 16:41
Kirjoittaja ärkoo
Kotimainen laivaston nappi m/1922. Lukeeko napin takana valmistajasta mitään? Varsin samanlaisia olivat muuallakin käytetyt laivaston napit.

Puukko taitaa olla perinteisen " 2-neuvoisen " pikkupuukko. Sen terässä saattaisi puhdistuksen jälkeen näkyä valmistajan nimi.

Re: Puukko, Nappi ja Kolikko

Lähetetty: 03 Heinä 2014, 18:05
Kirjoittaja Newbeeb
Hienoa kamaa, Hieno puukko!

Re: Puukko, Nappi ja Kolikko

Lähetetty: 03 Heinä 2014, 18:43
Kirjoittaja Onnenlantti
juspa77 kirjoitti:
Kuva
Onpas hyvässä kunnossa säilynyt Nikolai II:n 10 penninen. Tuo lantti on yksi suosikeistani, mutta noin hyväkuntoista en ole vielä onnistunut löytämään! Onnittelut hienosta löydöstä!

Re: Puukko, Nappi ja Kolikko

Lähetetty: 03 Heinä 2014, 18:45
Kirjoittaja Fisherman
Rahassa hieno patina, en tekisi mitään

Re: Puukko, Nappi ja Kolikko

Lähetetty: 03 Heinä 2014, 19:36
Kirjoittaja juspa77
Joo, kolikko on hieno ihan näin pienen vesipesun jälkeen. Napissa ei ole takana merkintöjä ja Puukon terän pistin lillumaan etikkaan. :)