Sivu 1/1

Uusi vanha pelto

Lähetetty: 22 Heinä 2009, 21:44
Kirjoittaja Leijona
Kävin taas pellossa penkomassa, eikä nytkään tarvinnut tulla tyhjin käsin kotiin :D
Oli hyvä sää, T-paita päällä, lämmintä 20 astetta, hienoinen tuulenvire, eikä hyttysiä oikein nimeksikään, ja asialliset löydöt. Voiko enempää toivoakaan. :D
Kopeekka v.1768, äyri 1724, nappi, vasemmalla alhaalla ilmeisesti myös nappi, sitten ilmeisesti osa jostakin korusta.

Kuva

Lähetetty: 22 Heinä 2009, 21:50
Kirjoittaja Etsijä82
Tuo kopeekka on varsin hyvässä kunnossa,kyllä minullekkin kelpaisi,hieno löytö.

Saisko kuvan myös toiselta puolelta. :D

Lähetetty: 22 Heinä 2009, 22:01
Kirjoittaja Leijona
Etsijä82 kirjoitti:Tuo kopeekka on aikamoisen kokoinen murkula,kyllä minullekkin kelpaisi,hieno löytö.

Saisko kuvan myös toiselta puolelta,kun näkyisi olevan aika hyväkuntoinen. :D
Tässäpä kopeekka toiseltakin puolelta, ei ole mitenkään huonokuntoinen.

Kuva

Lähetetty: 22 Heinä 2009, 22:04
Kirjoittaja Etsijä82
Varsin hyvin säilynyt kolikko,paljonko on kolikon halkaisija?

Lähetetty: 22 Heinä 2009, 22:09
Kirjoittaja Leijona
Etsijä82 kirjoitti:Varsin hyvin säilynyt kolikko,paljonko on kolikon halkaisija?
Halkaisija on leveimmästä kohdasta 28mm.

Lähetetty: 22 Heinä 2009, 22:11
Kirjoittaja kalamies18
Hienoja löytöjä taas 8) itsekkin oln nyt parina iltana vanhaa metsittynyttä peltoa kolunnut, ja löytyi nappi jossa on paljon tekstiä sisäpuolella, venäjäksi ja vissiin englanniksi, kulunut vähän reunoilta niin ei oikein meinaa hyvin saada luettua tekstiä, pitää etsiä tuo pelto loppuun ja sitten postata nuo löydöt tänne :wink:

Lähetetty: 24 Heinä 2009, 20:09
Kirjoittaja T.A
Kalamies, mäkin löysin venäläisen napin, missä tekstiä englanniksi ja kyrillistä tekstiä. Mulla lukee ainakin 'Petersburg'. Muusta ei oikein saanu selvää.

Onkohan sun nappi samanlainen? :?:

edit. juu ja etupuoli on vaalea. Kovin hyvin ei juuri saanut selvää.

Lähetetty: 25 Heinä 2009, 00:52
Kirjoittaja kalamies18
aijaa :D kyllä siinä näyttää petersburg lukevan, huono ku napin reuna on kulunut niin tekstistä osa vähän hävinny, mutta kyllä se petersburgilta näyttää. ja on siinä myös englantia ja juuri jotakin venäjänkielen näköistä,