Sivu 1/1
Onko Vanhaa
Lähetetty: 11 Huhti 2015, 21:41
Kirjoittaja raiban
Tuollainen löytyi potentiaaliselta rautakautiselta alueelta,mikä voisi olla.
Pituutta n. 4 cm

Pronssia varmaankin
Re: Onko Vanhaa
Lähetetty: 12 Huhti 2015, 07:40
Kirjoittaja Goldman1
On vanhaa ... Puolimuottina tehty pronssi/tinapronssikoru . Riiputusreikä yläosassa. Tyylitelty miekka /tikari
riipus (terä ja väistin), riipus kokonaisuuden osa tai yksittäinen koukkutyypin korvariipus.
Kuvaa museovirastolle..

Re: Onko Vanhaa
Lähetetty: 12 Huhti 2015, 10:34
Kirjoittaja raiban
Goldman1 kirjoitti:On vanhaa ... Puolimuottina tehty pronssi/tinapronssikoru . Riiputusreikä yläosassa. Tyylitelty miekka /tikari
riipus (terä ja väistin), riipus kokonaisuuden osa tai yksittäinen koukkutyypin korvariipus.
Kuvaa museovirastolle..

Kiitos tiedosta jälleen,lähetänkin Päiville kuvia

Re: Onko Vanhaa
Lähetetty: 12 Huhti 2015, 17:37
Kirjoittaja Leijona
Veikkaisin amuletiksi. Rautainen ripustuslenkki näkyy olleen. Yleensähän riipuksissa ripustuslenkki on pronssilangasta tehty.
Jos taustapuolella ei olisi noita viilauksen viivoja, niin veikkaisin ristiretkiaikaiseksi, vaikka viila on ollutkin käytössä jo rautakaudella. Yleensä rautakautisissa ei näy tuollaisia jälkiä, paitsi jos nuo ovat tulleet muokkauskoneen käsittelyssä.
Re: Onko Vanhaa
Lähetetty: 12 Huhti 2015, 18:04
Kirjoittaja Goldman1
Juu..samaa mieltä Leijonan kanssa..
Amuletti (lat. amuletum 'suojaesine') ei oikestaan määritä kantotapaa. Suurinta osaa amuleteista kannetaan kuitenkin kaulariipuksina kuten tässäkin on toden näköistä.