Sivu 1/1

Kytäjän kartano

Lähetetty: 15 Loka 2015, 18:00
Kirjoittaja billy-kid
En tiedä menikö nyt oikeaan saittiin :( onko kukaan käynnyt piipparoimassa kartanon lähialueelta tai ihan kartanolta? Aika kauhea menneisyys koko kartanolla :lol tarkoitus oisi kaveriporukalla lähteä käymään siellä piippailemassa ja jopa yöpyä lähistöllä :mrgreen: sieltä voisi löytyä jotain mitä kartano on kätkennyt sisäänsä tjsp

Re: Kytöjärven kartano

Lähetetty: 15 Loka 2015, 18:12
Kirjoittaja brosse
Missä tällainen Kytöjärven kartano sijaitsee :roll: :?:

Re: Kytöjärven kartano

Lähetetty: 15 Loka 2015, 18:28
Kirjoittaja ärkoo
Taitaa olla Kytäjän kartano kyseessä.

Re: Kytöjärven kartano

Lähetetty: 15 Loka 2015, 18:40
Kirjoittaja billy-kid
Ops meni vikaan nimenomaan Kytäjän :shock: onko siellä kukaan käynny tutkailemassa?

Re: Kytäjän kartano

Lähetetty: 15 Loka 2015, 18:57
Kirjoittaja Venska
Lauantaina olisi tarkoitus mennä kattoo mitä löytyy Kytäjältä. Sain luvat 8 hehtaarin pellolle joka on entistä Kytäjän viljelysmaata. :)

Re: Kytäjän kartano

Lähetetty: 15 Loka 2015, 20:03
Kirjoittaja billy-kid
Onko ne Laakkosen maita, tuskin :? Jätä meillekkin joitan 2h ajomatka kuitenkin :) itse meinasin ottaa yhteyttä kartanon omistajaa kysellä lupia jne. Ensivuonna meinasivat vissiin purkaa kartanon pois.

Re: Kytäjän kartano

Lähetetty: 15 Loka 2015, 20:20
Kirjoittaja Venska
Jos saat luvat ja ootte tänne päin tulossa ni ilmoittele. Voisin lähtee messiin.

Re: Kytäjän kartano

Lähetetty: 19 Loka 2015, 15:43
Kirjoittaja pullonkorkki
On tullut käytyä siellä pelloilla. Tänäänkin näkyi muita piippailijoita siellä. Onkohan ollut foorumilaisia?

Re: Kytäjän kartano

Lähetetty: 19 Loka 2015, 16:32
Kirjoittaja billy-kid
Mehän siellä oltiin ja eipä sieltä mitään löytynnyt paitsi raitista ilmaa :D just lähedettiin kotiinpäin ajelemaan. Saatiin ns:valvojaltakin lupa piipata "kartano" tyhjä sekin tai sitten koluttu aikaisemmin tjsp

Re: Kytäjän kartano

Lähetetty: 17 Marras 2015, 17:45
Kirjoittaja MaanMatonen
Luin kytäjän kartanon historiasta ja herra Linderistä joka sen omisti 1900 luvun alussa, siinä kerrottiin että herra Linderillä, joka oli suomen rikkaimpia miehiä, oli tapana heitellä hopeamarkkoja paikallisille pojille kun hän ajoi koivukujaa pitkin kartanolle. Hän oli myös yksi suomen ensimmäisistä autonomistajista, olisiko siinä etsintävinkkiä, jos muutama kolikko olisi pojilta jäänyt löytämättä :) voisin linkata artikkelin, mutta en löytänyt sitä enään :?