Sivu 1/1

Pronssinen(?) vanhan tyylinen sydänriipus [Filigree]

Lähetetty: 03 Kesä 2016, 14:52
Kirjoittaja Zonzu
Terve, osaisiko kukaan tunnistaa brändiä tai ikää? Kyselin riipuksesta jo Kalevalankorulta, eikä tämä ole koskaan ollut heidän valikoimassa.

http://imgur.com/6mkKAcG
http://imgur.com/QuWJMje
(kuvia saa suuremmaksi klikkaamalla)

Riipuksesta en ole löytänyt mitään leimoja.

EDIT: Vastaus löytyi ja riipus on Filigree:n kaksi puoleinen sydän pronssista; https://www.jewelrygemshop.com/filigree ... nt-bzp-244

Kiitos paljon avusta!

Re: Pronssinen(?) vanhan tyylinen sydänriipus

Lähetetty: 03 Kesä 2016, 19:10
Kirjoittaja kollikko
Leima on kiinnityslenkissä, jos on. Eikö noita sanottu filigraanikoruiksi? Eti sillä tai käytä kääntäjiä eri kielillä.

Re: Pronssinen(?) vanhan tyylinen sydänriipus

Lähetetty: 03 Kesä 2016, 22:07
Kirjoittaja Astalo
Näyttää lähikuvassa enemmän vain filigraanikorusta valetulta kopiolta, eli todennäköisesti siis pelkkää massatuotantorihkamaa. Tuskin on yli 10-30 vuotta vanhempi.

Erilaisia filigraanityylisiä sydänriipuksia on valmistettu niin kauan ja monessa eri paikassa ympäri maailmaa, että voi olla lähes mahdotonta löytää juuri tuon riipusmallin valmistaja. https://www.google.fi/search?q=silver+f ... MQ_AUIBigB

Re: Pronssinen(?) vanhan tyylinen sydänriipus [Filigree]

Lähetetty: 04 Kesä 2016, 13:05
Kirjoittaja Zonzu
Kiitos vastauksista!