Sivu 1/1

Puukonterä ja vanhan aseen kuula?

Lähetetty: 30 Loka 2016, 19:08
Kirjoittaja oskutapani
Ylinnä metsästä (Veteli) löytynyt "puukonterä" - kuva ("fotosopattu") yläpuolelta ja sivulta - pituus n.166mm - terän leveys n.15mm - paino n.31g. Yleensä puukonterän kiinnitys kahvaan on erilainen! Tavallinen puukko kuitenkin kyseessä?

Toinen kysymys koskee kuvan "valkoista kuulaa". Löutöpaikka Vetelissä vanhan sotilasvirkatalon takana olevalta pellollta löytynyt lyijy (ominaispainon mukaan) kuula. Halkaisija n.17,6mm - paino 30g. Minkähän aseeen ammus mahtaisi olla kyseessä?

Muut löydöt lintukiväärin luoti?, alarivissä markka 1922, penni 1956?, 5 penniä 1974, markka 1974, ruotsinraha 1984
Kuva

Re: Puukonterä ja vanhan aseen kuula?

Lähetetty: 30 Loka 2016, 19:39
Kirjoittaja iipe
Asiaa!!

Ekaks tervetulotoivotukset foorumille ja tokaks kehut, todella asiallisesta ensimmäisestä postauksesta! :D
Fotosoppauskin sellainen, ettei meitsi edes "ymmärrä"! Kuvauspohjat ja muut...

Terästä ei hajua, mutta kuula on perus musketin.

Re: Puukonterä ja vanhan aseen kuula?

Lähetetty: 30 Loka 2016, 20:45
Kirjoittaja Niksu
Tervetuloa foorumille myös minunkin puolesta.

Puukonterästä en osaa sanoa mitään, mutta ottamaasi kuvaa täytyy kyllä kehua. Harvoin tällä foorumilla näkee tuollaista, että esineen sivu- ja päällysprofiili olisi photoshopattu samaan kuvaan. Ja kuvan valaistuskin on mitä parhain.

Onnea tuleviin etsintöihin ja laita ihmeessä lisää noin hyviä kuvia löydöistäsi. :)

Re: Puukonterä ja vanhan aseen kuula?

Lähetetty: 30 Loka 2016, 21:30
Kirjoittaja Hiisi
Voisko puukko olla joku ruokailu- tai leipäveitsi. Löysin kesällä tälläisen ja mielsin pienten googlailujen jälkeen sen leipäveitseksi. Nykyisissäkin leipäveitsissä näkee samanlaista kahvan kiinnitystyyliä.

Kuva

Näkyykö sulla noita poikittaisia nastoja ja onko tuo ruoto kokonainen vai katkennut? Omassa löydössäni ruoto on selvästi pidempi.