Sivu 1/1

Meteoriitti?

Lähetetty: 14 Syys 2017, 18:23
Kirjoittaja Stigmeister
Pellolta kaivettu murikka isäukon toimesta. Ei ole ruosteessa. Hieman jotain hopeankin väristä.
Mahtaisko olla meteoriitti?
Tässä kuva murikasta.
Kuva

Tässä jotain ajatusta?
Kuva
http://www.somerikko.net/meteoriitit/tunnistus.html

Re: Meteoriitti?

Lähetetty: 14 Syys 2017, 19:07
Kirjoittaja raiban
Kuparikiisukivet ovat melkolailla samannäköisiä.

Kuva

Kuva


Kuva

Ne myös painavat normaali kiveä enemmän.

Re: Meteoriitti?

Lähetetty: 14 Syys 2017, 19:24
Kirjoittaja WeKinky
Onhan se mahdollista että on meteoriitti, mutta erittäin epätodennäköistä. Ja pelkkien kuvien perusteella sitä ei voi kertoa, ammattilaisellakin menee aikaa laboratoriossa ennenkuin voi varmuudella vahvistaa meteoriitiksi. Uusimmassa Tähdet ja avaruus lehdessä on hyvä artikkeli aiheesta ja Suomen tuoreimmasta meteoriittilöydöstä. Kannattaa käydä vaikka kirjastossa lukemassa tai ostaa lehti. Pitääkin aloittaa uusi ketju siihen meteoriittilöytöön liittyen, kiinnostaa varmasti tämän alan harrastajia :wink:

Re: Meteoriitti?

Lähetetty: 25 Syys 2017, 22:52
Kirjoittaja joni
LÄhetä tutkittavaksi. Sittenhän se sillä selviää. Vaikea on tuosta kuvasta sanoa mitään. Tummaa pintaa siinä on mutta sellainen voi tulla kivistä, jotka ovat nuotiossa tai tulipesässä. Tiettyä pyöreyttä ja painanteita tuossa ei juurikaan ole mutta silti kannattaa tutkituttaa.

Re: Meteoriitti?

Lähetetty: 26 Syys 2017, 07:09
Kirjoittaja Stigmeister
1 tuhannesta meteoriepäilystä kuulemma osoittautuu meteoriitiksi.

Re: Meteoriitti?

Lähetetty: 14 Loka 2017, 21:59
Kirjoittaja Pall_Mall
Oletko kokeillut raapaista lasittamatonta keramiikkaa moisella?
http://www.tiedetuubi.fi/avaruus/meteor ... n-mista-se tuolta lueskelin itsekin kun kelan alle osui pieni kivi jota luulin ensiksi lyijynpalaksi koska painaa niin pirusti kokoisekseen. Puhdistuksen jälkeen koitin tuota viirutestiä ja jälki olikin tuo harmahtava ja kapea. Pitäisi lähettää ammamiehille näytille tuo oma löytö.