Sivu 1/1

Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 17 Loka 2017, 22:37
Kirjoittaja Leiska
Tylsyyksissäni aloin piippaamaan hiljaisella pellolla kaikki signaalit ylös, ja puron varresta nappasi sitten tämmöiset. Ympäriltä muutakin rautaa, mutta lähinnä vanhoja nauloja. Puron yli menee edelleen silta parinkymmenen metrin päässä, josta kulki ennen tieura maantieltä ryhmäkylään.

Itse tulkitsisin nuo nuolenkärjeksi ja tulusraudaksi. Ei vaan ole mitään käryä, kuinka vanhoja nämä voisi olla. Tietäisikö joku suuri tietäjä näistä enemmän? Tuskin nyt rautakautta sentään. Muut löytöni pellosta on olleet vanhimmillaan 1700-luvun alun kolikkoja.


Kuva

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 17 Loka 2017, 23:13
Kirjoittaja iipe
Museo kamaa ja sieltä saa varmistuksenkin, mutta minusta näyttää r.kautisilta!
:)
Onnittelut vanhasta jokatapauksessa.

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 17 Loka 2017, 23:24
Kirjoittaja Leiska
Kiitos vastauksesta ja onnitteluista!

Toki museolle lähtee kuvatus ja kuvaus tästä.

En kyllä olisi jaksanut uskoa, että r-kautta olisi, kun ei tuolta alueelta sitä ole juurikaan löytynyt. Kyllä nämä silti omissa kirjoissani rupiset Öret voittaa sata-nolla :D

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 18 Loka 2017, 00:11
Kirjoittaja Rautahattu
Rautaäänet ovat ihan yhtä tarkistettavia kuin muutkin äänet ja varsinkin siellä, mistä ei aiempia löytöjä ole. Jos alue on ollut eräalueena on todennäköistä että sinne hukatut esineet ovat nimenomaan rautaisia metsästys- tai kalastuskäyttöön tarkoitettuja esineitä. Tämä on tullut huomattua näiltä omilta kulmiltakin.

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 18 Loka 2017, 01:04
Kirjoittaja Leiska
Rautahattu kirjoitti:Rautaäänet ovat ihan yhtä tarkistettavia kuin muutkin äänet ja varsinkin siellä, mistä ei aiempia löytöjä ole. Jos alue on ollut eräalueena on todennäköistä että sinne hukatut esineet ovat nimenomaan rautaisia metsästys- tai kalastuskäyttöön tarkoitettuja esineitä. Tämä on tullut huomattua näiltä omilta kulmiltakin.
Rautaääniä kaivan lähinnä metsissä, kun pelloilla yleensä ahdistaa se järjetön roskaisuus. Ainakin täälläpäin tuntuu olevan niin paljon tuoretta naulaa, niittiä ja muuta pientä pelloissa, että on väkisinkin lipsunut kaivamaan vaan "parempia" piippejä. Nyt sattui onneksi sen verran hiljainen alue, että uskalsi kaivaa kaikki ja hyvä niin.

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 18 Loka 2017, 10:05
Kirjoittaja NÄÄTÄ
Hieno löytö!
Ikää on varmasti vaikea määrittää ilman muuta kontekstia. Samankaltaisia tulusrautoja löytyy mm. saamelaisasutuspaikoilta 1600-1700-luvulta.

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 18 Loka 2017, 12:37
Kirjoittaja tarhuri
Onnittelut täältäkin ja raudat ovat mielenkiintoisia, muistutuksena hopean himoisille :D

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 19 Loka 2017, 01:36
Kirjoittaja Leiska
Jahas, kuvat lähti museolle. Löytyi vielä tänään toinenkin kärki, huonompi kuntoinen ja vääntynyt, mutta selvä nuolenkärki kuitenkin.

Tein koostekuvan kaikista eilen ja tänään samasta pellosta kaivetuista. Nämä olivat hajallaan ympäri peltoa, joten aikakausia on varmaan monia. Ihme juttu on se, että kaikki löytyivät ihan pinnasta. Taisi syvin kuoppa olla kymmenisen senttiä.

Tuossa on tuommoinen hevosenkengän puolikkaan näköinen kampe, jossa on vain yksi reikä ja sen kovera sivu on terävä. Mikähän terä lienee? Lisäksi oli kaksi tuommoista leveää kiilan tapaista vähän toista tuumaa pitkää naulaa. Onko kellään käyttötarkoituksesta hajua? Ja sitten tuo "kasi". Jännä lenkura se.


Kuva

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 20 Loka 2017, 20:28
Kirjoittaja Bruin
Tulusrauta, puukonterä,hevosenkengän kappale, taottuja nauloja, vääntynyt lenkki.
Tulusrauta ehkä vanhin esine. Jo rautakaudella käytetty tuon muotoisia tulusrautoja, varsinkin jos päät ovat rullattu :?:
Ajoitusta vaikea arvioida, ehkä monelta eri aikakaudelta esineet.
Hienot löydöt!

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 21 Loka 2017, 09:17
Kirjoittaja tarhuri
No niinhyvä sarja, mutta eikö mitään ei -rautaa löytynyt?

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 21 Loka 2017, 15:35
Kirjoittaja Bruin
Täytyy vielä mainita että tuossa kuvassa ei mielestäni ole kyllä yhtään SELVÄÄ nuolenkärkeä :shock:
Millä perusteella tulkitset noi nuolenkärjiksi?

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 21 Loka 2017, 16:05
Kirjoittaja Fisherman
Monta rautakautiseksi luokiteltua nuolenkärkeä löytäneenä kyllä arvelisin ainakin tuon yhden nuolenkärjeksi. Koko ja muoto täsmäävät ja jos molemmat sivut ovat teräviä niin on suurella todennäköisyydellä. Toinenkin voisi olla? Puukonteriksi ovat liian pieniä.,

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 22 Loka 2017, 18:29
Kirjoittaja Bruin
Fisherman kirjoitti:Monta rautakautiseksi luokiteltua nuolenkärkeä löytäneenä kyllä arvelisin ainakin tuon yhden nuolenkärjeksi. Koko ja muoto täsmäävät ja jos molemmat sivut ovat teräviä niin on suurella todennäköisyydellä. Toinenkin voisi olla? Puukonteriksi ovat liian pieniä.,
Voi olla sitten, mutta on niitä olemassa pieniäkin puukonteriä.
Muutaman olen löytänyt jossa terän pituus on n. 5cm.
Kuvan laitto ei nyt jostain syystä onnistunut :shock:

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 22 Loka 2017, 20:47
Kirjoittaja NarinaUkko
Komppaan @Bruin, pieniä puukkoja (4~5cm) löytyy silloin tällöin, etenkin missä on ollut riukuaitaa. Aidan sidoksia kun halottiin kuusenoksista käsien välissä, niin pidettiin pientä/lyhyttä puukkoa toisessa kourassa, jos pyrki halkeama karkaamaan sivuun niin pienellä kouran liikkeellä saatiin terällä ohjattua halkeaminen takaisin keskelle. Myös luudan teossa käytettiin mokomaa veistä , kuten monessa muussakin askareessa.
Erona nuolenkärkiin, vain toinen syrjä terävä.

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 22 Loka 2017, 23:02
Kirjoittaja Leiska
Bruin kirjoitti:Täytyy vielä mainita että tuossa kuvassa ei mielestäni ole kyllä yhtään SELVÄÄ nuolenkärkeä :shock:
Millä perusteella tulkitset noi nuolenkärjiksi?
Enpäs ole pariin päivään käynyt foorumilla. Selvennetään siis hieman.

Tulkitsin tuon kolmannen ylhäältä selväksi nuolenkärjeksi, kun siinä on molemmat sivut teräviä. Lisäksi ruoto vaikuttaa olevan hennompi. Tuo toinen ylhäältä on niin paksussa ruosteessa, että ei voi varmaksi sanoa, ovatko molemmat sivut teräviä. Sen kärki näyttää vaan omaan silmään liian symmetriseltä puukoksi. Kuten aiemmin on tässä ketjussa todettu, koko ja muoto ovat hyvin lähellä nuolenpäätä.

Putsata en viitsi, jos vaikka oikeasti ovat vanhoja. Odotellaan museon vastausta.

Kuva on kehno, sen myönnän kyllä. Pitää varmaan jalkautua talliin ja kaivaa multapussukka auki ja ottaa parempi kuva.

Muut rojut ovat kuvassa sen tähden, että kun laitoin kuvia museoväelle, niistä voisi hahmottaa ehkä kontekstia.

Olen itsekin löytänyt pari pientä noin 5-6 cm:n puukonterää. Metsästä tosin.
tarhuri kirjoitti:No niinhyvä sarja, mutta eikö mitään ei -rautaa löytynyt?
Tuo osa pellosta oli hiljaisempaa muiden metallien suhteen. Läheltä on noussut vaatehakanen ja pari 1/12 Skillingiä sekä pari hylsyä.

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 23 Loka 2017, 15:00
Kirjoittaja Garrett 350
Ei dissata ennen kun tuomio tulee. Toivotaan parasta.

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 23 Loka 2017, 19:38
Kirjoittaja Bruin
Tässä on yksi löytämistäni pikkupuukoista jossa terän pituus on n.50 mm.
Jos tämmöinen on paksussa ruosteessa, niin voi olla vaikea sanoa onko kyseessä puukko vai nuolenkärki.
Kuva

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 23 Loka 2017, 20:56
Kirjoittaja Garrett 350
Bruin kirjoitti:Tässä on yksi löytämistäni pikkupuukoista jossa terän pituus on n.50 mm.
Jos tämmöinen on paksussa ruosteessa, niin voi olla vaikea sanoa onko kyseessä puukko vai nuolenkärki.
Kuva
Kieltämättä samoja piirteitä tuossa on.

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 24 Loka 2017, 15:33
Kirjoittaja kollikko
Museo ei ehi tutkimaan muuta kuin ruosteista rautaa. Satoja tuhansia nuolia ammuttu mettiin. Mitä ne antaa historialle?? Ymmärtäisin jos kasa niitä löytäis mettästä. Raufdan ölähettäjät pilaa koko tutkimukssen lukuunottamatta kirveitä ja miekkoja. Onko bannit järkee vielä yllyttää??

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 24 Loka 2017, 16:49
Kirjoittaja Leiska
Herranen aika... Olen lähettänyt kuvat museolla, en muuta. Lähinnä kiinnostaa näin paikallishistorian harrastajana, josko vaikka tälläkin perukalla olisi ollut elämää ennen suuria ruotsalaisia vapahtajia.

Eihän nämä vähäpätöiset löydöt ole kovin seksikkäitä, jos vertaa miekkoihin ynnä muuhun. Kaikki löydöt voivat kuitenkin olla arvokkaita tutkimuksellisesti.

Onko Kollikko alkanut leikkimään moderaattoria, kun banneista puhelee?

Voitaisiinko lopettaa tämä jankkaaminen tästä aiheesta? Kerron sitten teille, mitä kuuluu, kunhan vastauksia saadaan.

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 24 Loka 2017, 17:08
Kirjoittaja Garrett 350
Kollikolla vähän mopo karkasi käsistä. Jokainen löytö on jollakin lailla arvokas olkoonkin vaikka yksittäislöytö. Ei pelkkä miekka ja kirves autuaaksi tee. :roll:

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 24 Loka 2017, 18:23
Kirjoittaja P.Aholainen
Oikein toimittu Leiska kun kuvat laitoit museolle.
Kollikon kommentissa on bannit sana koska foorumin asetuksissa kirosana muuttu bannit sanaksi.

Kollikolla vähän hitsannut korvienvälissä kun kommentoi tätä asiaa. ;)

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 25 Loka 2017, 19:49
Kirjoittaja kollikko
Sori siintä! Tokihan löytöjen tunnistaminen vaatii mielikuvitusta.

Re: Tulusrauta ja Nuolenkärki

Lähetetty: 25 Loka 2017, 20:34
Kirjoittaja Hanuma49
Nyt kun puhutaan vaikka puukoista ennen vanhaan ja se oli tärkeä tarvekalu, et saanut niltä kuin sepältä tai itse jonkinalainen väsättiin itse, eli arvoa sillä oli ja käytettiin aika loppuun. Puukko tässä tapauksessa muuttanut myös muotooaan kulumalla ja hionnalla, itselläni paras puukko taisi olla n. 5 senttinen kun lopettelin vuonna nakki puusepän hommat..oli kulunut mys noin viisi senttiä pituudesta.......eli myyös vanhat löydöt voivat olla erinäköisiä kuin valmistus hetkellä..siinäpä pulma 8)