Sivu 1/1

Hopeeta, eikun pronssia - eiku...

Lähetetty: 10 Touko 2018, 20:53
Kirjoittaja Öhkömönkijä
Ave!

Oli korkea aika kaivaa kärsäkkään GM3 varaston kätköistä. Viime vuosi jäi torsoksi, eikä ööreistä nähty kuin märkiä unia. Tästä on tultava loppu. Akut täyteen ja pikkupossun kanssa läheiselle pellolle tonkimaan.

Juniori innosta puhkuen marssi pellolla ja kertoi haaveilevansa merirosvoaarteista ja että aarrearkku olisi se hyvä löytö. Jokatapauksessa jokainen repäisypullonkorkki ja ALKO jaksoi innostaa ja lopulta nekin olivat hyviä löytöjä. Öre oli wanhemmalla Öhköllä hakusessa, mutta jo pellolle saavuttaessa ei ilmassa ollut ören taikaa. Parhaiten örejä löytää alkusyksystä kun pieni usva alkaa nousta maasta - silloin on öre otillansa. Jokatapauksessa reissu oli hyvin onnistunut - juniori innostui, mikä takaa useampia reissuja, mitta myös löydöllisesti. Puolen tunnin reissu toi palkkiona hopeeta, joka olikin pronssia! Palkintolusikka, 4x100m 3 sija. Leimat löytyvät ja bonuksena kaiverrukset! Juuri vuotta ennen olympialaisia 12.8.1923... Lienee joukkueessa olleen suuremmat odotusarvot, kun lusikka pellolta löytyi. Lisäksi löytyi markan kolikko, eli ei ihan aarrearkun kaltaisia löytöjä, mutta jalometallia ja raha - siinä on hyvä piippailukauden alku, mutta ei suinkaan sen loppu. Alla kuvadokumentaatio:


Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Re: Hopeeta, eikun pronssia - eiku...

Lähetetty: 10 Touko 2018, 20:57
Kirjoittaja Leijona
Terve, Öhkis :D Pitkästä aikaa kuuluu päivitystä sieltäkin suunnalta.
Juniorille hopialusikka käyttöön, niin ei unohdu hieno harrastus, kun alkuun on päässyt :P

Re: Hopeeta, eikun pronssia - eiku...

Lähetetty: 11 Touko 2018, 09:12
Kirjoittaja Pitkäkärsä
Parhaiten örejä löytää alkusyksystä kun pieni usva alkaa nousta maasta
ÖM:n ei kannata huolestua vaikka kärsä olisi hetkellisesti epäkunnossa, tilapäisen likviditeettikapeikon aikana voit huoleti elättää porsaskatraasi kirjailijana, niin viihdyttäviä nämä päivitykset on! :lol:

Pikkuporsaan löytökassi on myös vedetty sopivan överiksi, mitään minigrippejä vaan samantien 8.5 litran kenkäkassi öreille on minimivaatimus :D

PS. Itsekin menestyin aikoinani urheilussa, sijoituin päiväkodin hiihtokisoissa kolmanneksi, palkintojenjaossa lusikat loppuivat juuri minun kohdalla ja tarhatäti kipaisi keittiöstä tavallisen kahvilusikan tilalle, muiden esitellessään toinen toistaan hienompia lusikoitaan voin hyvin samaistua tunteeseen kun tuo lusikka vihapäissään peltoon paiskattu :twisted:

Oikein hyvää ja örerikasta loppukautta, pidetään kärsät pystyssä.

Re: Hopeeta, eikun pronssia - eiku...

Lähetetty: 11 Touko 2018, 15:54
Kirjoittaja Kompassi
Hienoa että uusia piipparisukupolvia koulutetaan jo varhaisesta iästä lähtien :D


Nii... ja hoppeeonnittelut tietenkin!

Re: Hopeeta, eikun pronssia - eiku...

Lähetetty: 11 Touko 2018, 19:53
Kirjoittaja Öhkömönkijä
Hii!

Kiitokset lämpimästä vastaanotosta. :D Tarkoitus on taas aktivoitua tällä saralla ja viettää jälkikasvun kanssa laatuaikaa tonkien maan uumenia. Päiväkodissa oli puhuttu aarteenetsinnästä, joten into on junnulla kova. :D

Muutama hyvä metsittynyt pelto on valmiiksi pinpointattuna, joten uskon löytöjä tänä kesänä hyvin löytyvän. Jokainen kolikko on bonus ja jokainen ööre on kuin lottovoitto. Se kun ei ole suuret odotukset ja into ja sinnikkyys ku sialla, on todennäköistä, että maaemo raottaa hamosen alta jotain kärsäkkäitä kiinnostavaa. Sinnikkyys pitää erottaa kärsimisestä - sinnikkyys on hyve. Kärsiminen on puolestaan sikojen panettelua. :shock:

Viikonloppuna taas kärsä turpeeseen ja sorkat kohti taivasta!

-Öhkö