Sivu 1/1

Kivikauttako?

Lähetetty: 03 Heinä 2018, 12:50
Kirjoittaja tarhuri
Ei löydetty piipparilla, mutta merenrannasta rantavedestä


Kuva


Kuva

Ei ole minusta oikein verkonpaino, pikemminkin vasaran pää.

Re: Kivikauttako?

Lähetetty: 03 Heinä 2018, 13:16
Kirjoittaja iipe
En tiedä näistä mitään, mutta eikös vasaran vartta varten pitäisi olla pikkasen isompi reikä?

Re: Kivikauttako?

Lähetetty: 03 Heinä 2018, 14:20
Kirjoittaja Hank da Silva
Tulee mieleen verkonpaino. Varmaan vanha joka tapauksessa.

Re: Kivikauttako?

Lähetetty: 03 Heinä 2018, 14:24
Kirjoittaja Rautahattu
Olisikohan kuitenkin verkonpaino? Iästä on paha mennä sanomaan mitään mutta voi olla vanhakin. Tietysti jos tietäisi rannansiirtymän ja sen onko esine alkuperäisellä paikallaan, voisi yrittää tehdä karkeata arviota milloin tämä on merenpohjaan jäänyt.

Jaa onhan niitä löytynyt myös nuijakiviksi arveltuja esineitä, missä on pieni reikä. Näille ei kai ole oikein selvää käyttötarkoitusta löytynyt.
Kuva

Re: Kivikauttako?

Lähetetty: 03 Heinä 2018, 15:46
Kirjoittaja tarhuri
Joo, ei kait niiden alkuperäistä käyttötarkoitusta tiedetä aivan tarkasti. ja se reikä oli kaiverrettu ei porattu, se oli keskeltä kapeempi.

Re: Kivikauttako?

Lähetetty: 03 Heinä 2018, 16:01
Kirjoittaja goldknight
Esine on melko varmasti vanha verkonpaino, jota edelliset ovat jo ehdottaneetkin. Olen nähnyt Paraisilla lähes vastaavanlaisen. Kivilaji on kestävää tuohon tarkoitukseen.

Re: Kivikauttako?

Lähetetty: 03 Heinä 2018, 19:52
Kirjoittaja tarhuri
Aika samanlainen toi on kuuttinuijaksi arveltu:
Kuva

Kuva

Re: Kivikauttako?

Lähetetty: 03 Heinä 2018, 21:39
Kirjoittaja WeKinky
Kyllähän tuo kivikautiselta nuijalta vaikuttaa. Verkonpainoksi liian järeä, vaatisi todella isot kohot yläpaulaan. Ankkurikiveksi taas liian pieni.

Re: Kivikauttako?

Lähetetty: 03 Heinä 2018, 22:09
Kirjoittaja Fineler
WeKinky kirjoitti:Kyllähän tuo kivikautiselta nuijalta vaikuttaa. Verkonpainoksi liian järeä, vaatisi todella isot kohot yläpaulaan. Ankkurikiveksi taas liian pieni.
Verkkoja ja nuottia on erilaisia eikä niiden kellua tarvii. Mielestäni sopis kooltaan ihan hyvin verkon painoks. Tuolta voi vaikka selata samantyyppisiä: https://finna.fi/Search/Results?view=gr ... lds&page=2

Re: Kivikauttako?

Lähetetty: 03 Heinä 2018, 22:18
Kirjoittaja Fisherman
Ääni verkonpainolle
Tuo reikä näyttää kuvassa pikkusormea pienemmältä; mikähän on halkaisija? En kyllä mihinkään nuijaan noin ohutta tikkua varrekksi laittaisi :?

Re: Kivikauttako?

Lähetetty: 03 Heinä 2018, 22:29
Kirjoittaja jutenk
Fisherman kirjoitti:Ääni verkonpainolle
Tuo reikä näyttää kuvassa pikkusormea pienemmältä; mikähän on halkaisija? En kyllä mihinkään nuijaan noin ohutta tikkua varrekksi laittaisi :?
Laita metrinen naru siitä pienestä reiästä ja huitaise olan takaa... pitäisi toimia, jos elukkaa ollaan tappamassa :lol:

Re: Kivikauttako?

Lähetetty: 03 Heinä 2018, 23:51
Kirjoittaja Astalo
Löytöpaikka viittaa verkonpainoon.

Myös joissakin muinaisissa kangaspuumalleissa käytettiin kivestä (tai savesta) tehtyjä painoja loimilankanippujen päissä. https://www.google.com/search?q=stone+l ... 80&bih=958

Re: Kivikauttako?

Lähetetty: 04 Heinä 2018, 09:16
Kirjoittaja Fisherman
jutenk kirjoitti:
Laita metrinen naru siitä pienestä reiästä ja huitaise olan takaa... pitäisi toimia, jos elukkaa ollaan tappamassa :lol:
Ai naruvartinen vasara :D
Aloittaja itse arveli esinettä vasaran pääksi

Re: Kivikauttako?

Lähetetty: 04 Heinä 2018, 12:19
Kirjoittaja tarhuri
Eläköitynyt kivikauden tutkija oli sitä mieltä tänään, että voinut olla sekä vasara että paino, iältään arveli n. 4500 vuotta kivilajin perusteella. Löytöpaikka ei kuulemma merkitse mitään, jos on jäälle hukattu. Jatketaan tutkimuksia, lähellä ei mitään tunnettua muinaismuistoa.

Re: Kivikauttako?

Lähetetty: 04 Heinä 2018, 13:02
Kirjoittaja Jedward
tarhuri kirjoitti:Aika samanlainen toi on kuuttinuijaksi arveltu:
Kuva

Kuva
Laitanpa tähän nyt kuvan eräästä vuosien takaisesta peltolöydöstä. Oikeastaan tämänkin kirveen reikä vaikutti kyllä
tarpeeksi tukevalle varrelle liian pieneltä.
Kuva

Re: Kivikauttako?

Lähetetty: 04 Heinä 2018, 21:15
Kirjoittaja tarhuri
Sehän on hieno löytö, ehjäkin vielä. :D Joo olis kiintoisaa nähdä millainen on varsi ollut. Jospa sen on täytynytkin joustaa, ehkä kuusta, kuusihan on tunnetusti sitkeää puuainesta.

Re: Kivikauttako?

Lähetetty: 04 Heinä 2018, 22:07
Kirjoittaja jutenk
Kuva
Löytyi "stone hammers" haulla.. pienet on reiät niissäkin. Tuo lievästi taipuisan ja varsinkin sitkeän varsimateriaalin teoria tuntui järkevältä, koska tuon kokoisessa kivessä on massaa rajusti nähden varren paksuuteen.
Käyttelen työkseni erilaisia vasaroita peltisepän hommissa ja monet paksutkin varret olen katkonut :D

Re: Kivikauttako?

Lähetetty: 04 Heinä 2018, 22:55
Kirjoittaja Rautahattu
Jotkut tutkijat ovat arvelleet, että näitä reikäkiviä olisi käytetty bolana eli heittoaseena muun käytön ohella. Voi ollakkin, tehokas asehan se on ollut. Yritin etsiä kuvaakin ja tämmöinen aika lennokas esitys sieltä löytyi. Reikäkivet ovat kyllä tainneet olla aikansa Leathermaneja, käytetty monessa hommassa.

Kuva

Re: Kivikauttako?

Lähetetty: 04 Heinä 2018, 23:17
Kirjoittaja Astalo
Bolossa käytetyissä kivissä oli yleensä ympärille kaiverrettu ura narua varten, tai se oli sijoitettu narun päähän sidottuun nahkapussiin. https://www.texasbeyondhistory.net/morh ... 1-bolo.jpg

Reiän poraaminen kivikautisilla menetelmillä on tosi hidasta hommaa, joten en usko että monikaan olisi oikeasti viitsinyt käyttää sen ajan esineeseen, jolla on suuri riski haljeta heti ensimmäisellä kerralla kun se lentäisi vahingossa kalliota tai muuta kovaa pintaa vasten.
Kivikirveen kaltaisella lyömäaseella ei ole yhtä suurta vaaraa "väärään kohteeseen" osumisessa, joten niiden reittämisessä ei ollut samalla tavalla turhan työn riskiäkään.. :P

Aiheesta muistui mieleen, että Suomessa on käytetty mesoliittisella kivikaudella (Suomusjärven kulttuuri) mm. vuolukivestä valmistettuja palloja puisen kangen lisäpainona, silloin kun maahan piti tehdä reikää vaikka jonkun asumuksen rungon pystyttämistä varten, tai talvella piti saada järveen avanto kalastuksen takia. https://www.finna.fi/Record/musketti.M012:KM30116:1 Semmoisessa tarkoituksessa riittää aika ohutkin reikä, koska kivi on vain pujotettu puisen seipään yläpäähän jolla lyödään maata kohti pelkässä pystysuunnassa.

Ohut reikä toimii myös tämän kaltaisessa kiinnitystavassa, mutta ainakin ne lisäpainona käytetyt pallot olivat liian isoja ja painavia tuommoisiin nuijiin.

Kuva

Re: Kivikauttako?

Lähetetty: 05 Heinä 2018, 09:39
Kirjoittaja tarhuri
Tässä tapauksessa reikä oli selvästi kartioporattu.