Sivu 1/1

1600-luvun hopeaa ja muuta mukavaa

Lähetetty: 27 Elo 2018, 22:37
Kirjoittaja FinLA
Lähdinpäs muutaman tunnin iltapiippailulle lähipelloille. En ehtinyt kauaa etsiä, kun naapurin ukko tuli hakemaan omalle pellolleen etsimään peltoon pudottamaansa avainta. Seurasin sitten ukkoa peltoa pitkin samaa reittiä kuin hän oli kulkenut avaimet hukatessaan. Useita lupaavia signaaleja, mutta avainta ei löytynyt. Ukko sitten pysähtyi polun päähän ja sattui vilkaisemaan jalkoihinsa. Siellähän se avain olla köllötteli ja ihan ilman piipparia! :shock: Ukko kiitteli kovin ja väitti löytymisen olleen minun ansiotani, tarjosipa palkkiotakin. Minulle kuitenkin riitti pari uutta lupapeltoa entisten lisäksi. :wink: Hyvä mieli jäi tapauksesta, vaikka en sitten avainta piippaamalla löytänytkään.

Hyvä mieli jatkui sitten kun pääsin varsinaisiin etsintähommiin. Mukavia löytöjä tälle illalle, tässä mielenkiintoisimpia.





Kuva



Kuva

Itse en ole oikein perehtynyt tarkemmin kuin noihin kolikoihin. Muista esineistä otan mielelläni vastaan arvioita palstan tietäjiltä. Tuo 1/2 öre 1615 on ilmeisesti suhteellisen harvinainen. Kristiinan 1/4 kupariööre myös kiva löytö. Alan juuri tässä kaivelemaan, mikä tuo palasina oleva hopeakolikko on, mutta jos joku tunnistaa heti, niin säästyn mielelläni etsimisen vaivalta.

Re: 1600-luvun hopeaa ja muuta mukavaa

Lähetetty: 27 Elo 2018, 22:42
Kirjoittaja Leijona
Dirhemihän siellä köllöttää. Huippulöytö ja onnittelut rautakautisesta :D

Re: 1600-luvun hopeaa ja muuta mukavaa

Lähetetty: 27 Elo 2018, 22:43
Kirjoittaja iipe
Tunnistatko dirhamiksi?

Re: 1600-luvun hopeaa ja muuta mukavaa

Lähetetty: 27 Elo 2018, 22:44
Kirjoittaja iipe
Leijona ja leijonan nopeus.. :D

Re: 1600-luvun hopeaa ja muuta mukavaa

Lähetetty: 27 Elo 2018, 23:20
Kirjoittaja FinLA
Kiitoksia! :shock: En ole vielä niin kokenut tässä hommassa, että olisin rautakautiseksi tunnistanut. 1600-1800-luvun peltoöörejä ja kopeekoita on tullut kaiveltua aiemmin tuosta pellosta, joten aikalaiseksi oletin. Lähiseuduilla on kyllä ollut rautakautistakin asutusta.

Re: 1600-luvun hopeaa ja muuta mukavaa

Lähetetty: 28 Elo 2018, 07:04
Kirjoittaja Garrett 350
No oli kyllä nopeasti tunnistettu. Ja onnea löytäjälle. Tosiaankin huippulöytö.

Re: 1600-luvun hopeaa ja muuta mukavaa

Lähetetty: 28 Elo 2018, 17:52
Kirjoittaja FinLA
No olipa tosiaan hieno ja yllättävä löytö tuo dirhemi. :shock: Kiitokset vaan onnitteluista. Hienoa, että täällä on asiantuntijat valmiina auttamassa tunnistuksessa. Osaako kukaan sanoa mitään muista esineistä? Ovatko kaikki roskaa? Napin ja pyssyn luodin/kuulan tunnistankin, mutta erityisesti nuo vasemman puolen kaksi kiinnostaisivat.

Re: 1600-luvun hopeaa ja muuta mukavaa

Lähetetty: 28 Elo 2018, 18:04
Kirjoittaja Leijona
Vasemmassa ylänurkassa olevasta tuli heti mieleen rautakautinen rannerengas, mutta olisi todennäköisesti liian pieni siihen tarkoitukseen. Tosin sellaisia on tehty myös lapsille.
Pronssilta näyttäisi kuitenkin.
Onko tuossa vasemman alanurkan esineessä samaa mallia kuin tässä:
viewtopic.php?f=4&t=24034

Re: 1600-luvun hopeaa ja muuta mukavaa

Lähetetty: 28 Elo 2018, 19:21
Kirjoittaja FinLA
Tuo tappitussarin kuula näyttää hyvinkin tutulta. Tuossa löytämässäni vain on sivussa pieni siisti reikä, liekö joku pitänyt kaulassa?

Tuossa "lasten rannerenkaassa" on yhdessä kohtaa kyllä paksunnos, joka näyttäisi ehkä koristeelta tms. Tässä vielä kuvia eri kulmista:


Kuva


Kuva


Kuva

Jos noista nyt on mitään apua.

Re: 1600-luvun hopeaa ja muuta mukavaa

Lähetetty: 28 Elo 2018, 19:57
Kirjoittaja Leijona
Kyllä tuosta tulee vahva mielikuva rautakautisesta korusta. Onko liian suuri sormukseksi?

Re: 1600-luvun hopeaa ja muuta mukavaa

Lähetetty: 28 Elo 2018, 20:28
Kirjoittaja Garrett 350
Tuo kupariöören yläpuolella oleva kaareva palanen vois olla palanen kilikellosta.

Re: 1600-luvun hopeaa ja muuta mukavaa

Lähetetty: 28 Elo 2018, 22:33
Kirjoittaja FinLA
Mielenkiintoista, noita kaarevia paloja on löytynyt nyt muutamia tuosta pieneltä alueelta. Tuo pronssiesine on kokonaisympärysmitaltaan liian suuri sormukseksi. Tuosta koristeosan kohdalta menee hyvinkin sormeen, mutta sitten jää pitkä pätkä törröttämään sivulle. Onko sormuksia ollut sen mallisia, joissa päät kiertyvät toistensa ylä- ja alapuolelle käärmemäisesti? Tai voisiko olla rannerengas, josta puuttuu pala?

Re: 1600-luvun hopeaa ja muuta mukavaa

Lähetetty: 28 Elo 2018, 22:46
Kirjoittaja Leijona
Rautakaudella on käytetty spiraalimaisia sormuksia, joka kiertyy sormen ympäri useita kierroksia, mutta en ole nähnyt sellaisissa muita kuvioita, kuin ehkä käärmeenpäitä esittävät alku ja loppupäät.
Tässä veljeni löytämä spiraalisormus, josta puuttuu mahdollisesti useampikin kierros:

Kuva

Kuva

Re: 1600-luvun hopeaa ja muuta mukavaa

Lähetetty: 29 Elo 2018, 16:41
Kirjoittaja FinLA
Jotenkin esim. tuo laittamasi sormus tuntuu astetta sirommalta ja ohuemmalta. Vähän mysteerilöytö kyllä, mutta ehkä osaavat museovirastossa tuon sitten tunnistaa, jos vaikka kuvan laittaisi sinne.

Re: 1600-luvun hopeaa ja muuta mukavaa

Lähetetty: 29 Elo 2018, 19:45
Kirjoittaja jori52
Dirhemi onnittelut :)

Re: 1600-luvun hopeaa ja muuta mukavaa

Lähetetty: 31 Elo 2018, 19:47
Kirjoittaja tarhuri
Löysit sitten sen pikkupalasenkin dirhemistä, tarkkaa työtä. :D

Re: 1600-luvun hopeaa ja muuta mukavaa

Lähetetty: 31 Elo 2018, 23:05
Kirjoittaja FinLA
Itse asiassa tuossa kävi niin, että löytäessä luulin löytäneeni vain nuo isommat palaset. Niissä oli jonkin verran savea kiinni, joka lähti palasten mukaan. Pesin palat lavuaarissa ja pesun jälkeen huomasin, että lavuaarin pohjalla kiiltelee tuo pikku palanen. Onneksi ei mennyt viemäriin. Tuskinpa sillä hirveää merkitystä olisi ollut, mutta dirhemin katkelman huuhtominen viemäriin tekee kyllä ajatuksena pahaa :D

Re: 1600-luvun hopeaa ja muuta mukavaa

Lähetetty: 01 Syys 2018, 11:40
Kirjoittaja Öhkömönkijä
FinLA kirjoitti: 31 Elo 2018, 23:05 ...Onneksi ei mennyt viemäriin. Tuskinpa sillä hirveää merkitystä olisi ollut, mutta dirhemin katkelman huuhtominen viemäriin tekee kyllä ajatuksena pahaa :D
On se sen verran maukas löytö dirhemin fragmenttikin, että Öhkö olis kaatunut kanveesiin kuin lammas - suorin jaloin, jos se olis mennyt lavuaariin. Saman tien kun järkytyksestä olis toipunut, (jos siis olisi) niin kädet olisivat menneet ristiin ja tumppuilla olisi tullut viisoiltua yläkertaa kohti. Sen jälkeen kädet täristen äärimmäisen varovainen sihdin avaus sekä parhaan toivominen. :) On se vaan hieno löytö jostain tosi kaukaa!