Sivu 1/1
Kuin jokin sinetti
Lähetetty: 20 Huhti 2010, 09:36
Kirjoittaja Telvertti
Tällänen rupes ihmetyttään että mikä on . Selvästi painettu jollain tuo littiin ja ihme urat tuossa sivuilla. On painava mutta ei oo lyijyä vaan jotain kupariseoksen tapaista.
Tässä näkyy nää ihme urat jotka menee tuonne sisälle.

Lähetetty: 20 Huhti 2010, 10:17
Kirjoittaja T.A
Moikka!
Löysitkö pellolta? Aika monet on löytäny noita sinettejä, minä mukaan lukien, ja ihmetelty mitä ne mahtaa olla.
T:Tuomo
Lähetetty: 20 Huhti 2010, 10:51
Kirjoittaja Keseppa
Se on tosiaan lyjysinetti. Käytetty esimerkiksi viljasäkin sinetöinnissä ym. Ennen oli kans sähkökaapit sinetöity vastaavalla.
Mun kuvassa olevilta näkyy aika hyvin tekstikin. Sunki sinetissä on varmaan joku sinetöijän merkintä mutta näyttää aika kuluneelta. Tuossa ylemmässä on esim. Suojeluskunnan leima.

Lähetetty: 20 Huhti 2010, 11:48
Kirjoittaja Telvertti
Kyllä se vain oli lyijyä ku aloin tutkimaan ja puhdistin sen. En muistanut sitä ku oon löytäny tuon aikoja sitten. Siitä oli kulunu pois kuviot, ei mitään kuviontia enää jäljellä.
Pellostahan tuo löytyi. Kesepalla on komeita sinettejä, onko tietoa mikä tuo alhaalta vasemmalta on?
Lähetetty: 20 Huhti 2010, 12:46
Kirjoittaja Keseppa
En ole erityisemmin selvittäny mistä nuo on. Tuo Sk oli helppo kun se oli Suojeluskuntatalon viereisen tontin nurmikossa. Alhallaa vasemmalla on takana tekstit:
KONII tai RONII * AGT GES* MÜHLE
Tässä vielä kuva toiselta puolelta. Oishan se mukavaa kun sais näistäki enemmän selvitettyä. Varmaan lähes kaikki on näitä löytäny ja aika usein niissä on selkeetä tekstiäki.
Edit: just sytytti että tuo Mühle tarkottaa myllyä

Lähetetty: 20 Huhti 2010, 17:07
Kirjoittaja Keseppa
Vielä kuva tollasestaki sinetistä jos siitä ois vaikka apua jollekki joskus. Nekun ei aina ole pyöreähköjä.
