Sivu 1/1
Kanuunankuulako?
Lähetetty: 11 Huhti 2020, 17:16
Kirjoittaja HannuM
Re: Kanuunankuulako?
Lähetetty: 11 Huhti 2020, 19:28
Kirjoittaja Heka82
Onko lähistöllä vesialuetta? Muistelen että ois veden syvyyksiä mitattu kuulalla...
Re: Kanuunankuulako?
Lähetetty: 11 Huhti 2020, 19:46
Kirjoittaja HannuM
No joo. Kyllähän tässä savonlinnan seudulla vesistöjä riittää...Mielestäni tämä on kyllä turhan rouhea murikka luotauskäyttöön. Lisätietona testasin kuulaa magneetilla. Hyvin nappaa kiinni. Lienee siis umpirautaa.
Re: Kanuunankuulako?
Lähetetty: 11 Huhti 2020, 20:36
Kirjoittaja Fisherman
Voisko olla naisten kuula? Muistelen että kansakoulun urheiluvälineissä oli työntökuula jossa oli puutappi reijässä.
Re: Kanuunankuulako?
Lähetetty: 11 Huhti 2020, 20:36
Kirjoittaja Fisherman
Voisko olla naisten kuula? Muistelen että kansakoulun urheiluvälineissä oli työntökuula jossa oli puutappi reijässä.
Re: Kanuunankuulako?
Lähetetty: 12 Huhti 2020, 10:36
Kirjoittaja HannuM
Re: Kanuunankuulako?
Lähetetty: 13 Huhti 2020, 11:07
Kirjoittaja Psi
Taas pakottava tarve mutuilla.
Meillä käytettiin penskana juuri tuollaista murkulaa reikineen lapsuudenkodin kesäkuulantyönnössä, oli käytetty jo samaa könttiä edellisen sukupolven toimesta eli vähintään 50-luvulta alkujaan. Samanlainen reikä ja kirjaimiakin oli, en nyt muista mitkä, mutta pari kuitenkin löytyi. Ala-asteen urheiluvälinevarastosta muistaisin myös samanlaisia mirkuloita, olivat siistimpiä kuin oma ulkonasäilytelty. Meidän mukuloiden jäljiltä olisi kuula voinut hyvinkin unohtua niityttyneelle pellonpalalle joka nyt kasvaa raavasta kuusta.
Pitkiä puheita, kuula vaakaan ja 4kg tuomio naisten kuulalle. Tuon reijän tarkoituksen kun joku tietäisi, onko kuulantyöntökuulan paino hienosäädetty jollain lyijyllä ja tulpattu puulla vai mikä valutekninen reikä se on.
Älä työnnä peukaloa myyrään, äläkä kuulantyntökuulan reikään, ainakaan urheilusuorituksen yhteydessä, kerrasta selviää miksei kun peukku ei sujuvasti tyntösuorituksessa pois reijästä sujahdakaan vaan vääntyy ikävästi.
Kyllä se isompien piirinmestaruuskisojenkin kuula vielä löytyy

-P
Re: Kanuunankuulako?
Lähetetty: 13 Huhti 2020, 15:16
Kirjoittaja HannuM
Okei...tuomitaan siis kuulantyöntökuulaksi. Olisihan se kai outoa jos tykinkuulat olisi kirjaimin merkitty. Noh... ihan hauska löytö joka aiheutti aluksi aikamoisia sydämentykytyksiä. Näköjään mistä vaan voi löytyä ihan mitä vaan ja siinähän se lajin viehätys piileekin

. Kiitos vastauksista!
Re: Kanuunankuulako?
Lähetetty: 13 Huhti 2020, 15:22
Kirjoittaja HannuM
Paino ilman sitä puutappia...3532 g

Re: Kanuunankuulako?
Lähetetty: 15 Huhti 2020, 08:00
Kirjoittaja david goljat
Paino kävisi hyvin naisten moukariin ja jos moukarin toiseen päähän saa kylän vahvimman karjakon, nii voishan se saada moukarin tempaistua nii pitkälle lepikkoon, ettei ihan heti löydy.
Jos kuulantyöntäjä tempaisee kuulan nii pitkälle, ettei sitä löydä nii ainakin historiankirjoissa pitäs olla maininta tapauksesta
