Sivu 1/1
Aloittelija ilmoittautuu
Lähetetty: 31 Touko 2010, 15:01
Kirjoittaja helinet
Tervehdys kaikille !
Eipä mitään varsinaista asiaa ole, vaan ajattelin ilmoittaa uuden piippailijan olemassaolosta...
Löysin tämän foorumin eilen illalla. N. tuntia myöhemmin oli piippari tilattuna, ja nyt odotellaan kuumeisesti Garretin ACE 250:tä saapuvaksi. Eli aika koukuttavan oloista toimintaa, kun noita kuvia löydöistä katselee.
Vaikutan pääasiassa Varsinais-Suomessa, joten luulisi vanhaa asutusta ja esineistöä löytyvän. Tässä kesähuvilan tontilla on vanha kivijalan näköinen kivikasa, ja se lienee ensimmäisiä tutkimuskohteitani.
Re: Aloittelija ilmoittautuu
Lähetetty: 31 Touko 2010, 15:09
Kirjoittaja TAZ
helinet kirjoitti:Tervehdys kaikille !
Löysin tämän foorumin eilen illalla. N. tuntia myöhemmin oli piippari tilattuna,
Tuttu tarina... Näin kävi minullekkin ja sillä tiellä ollaan.
Tervetuloa porukkaan ja onnea etsintöihin.
-TAZ-
Re: Aloittelija ilmoittautuu
Lähetetty: 31 Touko 2010, 15:15
Kirjoittaja Aquila
Siitä se lähtee! Itsekin eksyin tälle sivustolle ja piippari lähti samantien tilaukseen

Lähetetty: 31 Touko 2010, 19:58
Kirjoittaja Keseppa
Lähetetty: 31 Touko 2010, 20:20
Kirjoittaja Sergei
Tervetuloa vaan ja onnea uuden piipparin johdosta!
Tuo Kesepan varoittelu tuosta piippailun addiktoivasta vaikutuksesta pitää paikkansa. Itse olen ajoittain havainnut lähiympäristössäni lievää otsanahkojen kiristymistä puhellessani piippailusta. Oletan tämän johtuvan "Taasko se niistä homeisista kolikoista jauhaa" -syndroomasta. Puheenaiheen vaihto yleensä auttaa ko. vaivaan.

Lähetetty: 31 Touko 2010, 21:07
Kirjoittaja Leijona
Juu, kyllä piipparointi koukuttaa, kun tässä on jo 20 vuotta tätä harrastusta takana
Tosin siinä välissä muutama hiljaisempi vuosi, mutta kuitenkin
Tervetuloa porukkaan

piip
Lähetetty: 31 Touko 2010, 21:21
Kirjoittaja Ekomasteri
Tervetuloa minunkin puolesta joukkoon kummaan

Lähetetty: 31 Touko 2010, 22:42
Kirjoittaja joosekoo
tervetuloa joukkoon kummaan
minulla sentää kesti puolivuotta kun löysin tämän palstan---ostin garretin.
mutta hyvän aloittelijan vermeen ostit.

Lähetetty: 31 Touko 2010, 23:15
Kirjoittaja RJR
Ja tervetuloa täältäkin . Eniten hyötyä harrastuksesta saat kun etsit lähitienoilta kaverin. Joku lähitienoon piippari voi jo privaatisti ilmoittautua itsekkin.
Yksi tulokas täällä norjalaisella foorumilla kiteytti asian jotenkin näin että vuoden kokemuksen jälkeen "Hulluus puolittui, ilo kaksinkertaistui, ja yleistietous nelinkertaistui".

Lähetetty: 01 Kesä 2010, 13:43
Kirjoittaja helinet
Heh ! Kiitos lämpimästä vastaanotosta.

Garretti on näköjään postissa - kiitos nopean tavarantoimittajan, jonka mainos on tämän sivun yläosassa. Kaverikin on jo saatu teoriassa ylipuhuttua, ja luulen lopullisen koukuttumisen tapahtuvan, jahka pääsee kokeilemaan laitetta.
Netti on hieno asia. Siellä huomaa, ettei olekaan ainut hörhö maailmassa, vaikka olisikin kiinnostunut vähän valtavirran sivussa olevasta aiheesta.
Lähetetty: 01 Kesä 2010, 21:31
Kirjoittaja smacine
Kyllähän täältä netistä löytyy oma sivu jokaiselle hörhölle

ja tämän sivuston hörhöily on tosiaan melko koukuttavaa. Varsinkin ne ensimmäiset kunnon löydöt.
Alottelija olen kans tällä alalla ja täytyy todeta, että ensimmäinen (ja toistaiseksi ainoa) peltokolikkolöytö oli aika sykähdyttävä kokemus. Kuinka onnelliseksi yksi 1/2 skilling vuodelta 1822 (nippa nappa tunnistettavissa) voi pienen piipparoijan saada

. Eikä rouvakaan ole muutamasta hopeasormuksesta yhtään valittanut
Tervetuloa sekaan vaan!
Lähetetty: 04 Kesä 2010, 20:19
Kirjoittaja helinet
No niin... Laitetaanpa hieman päivitystä. Garretti saapui, ja tänään pääsin testaamaan ensimmäistä kertaa muuallakin, kuin olohuoneessa lanttia maton alta etsien. Munkkiniemen rannassa kokeilin, ja löysin viinapullon korkin ja ruosteisen pultin. En kehdannut laittaa kuvia "Päivän löydöt" -ketjuun...
Joka tapauksessa totesin, että tuollainen paikka ei ole oikein hyvä, sillä pullonkorkkeja ym. roinaa on maassa aivan liikaa. Pitää vaan odottaa muutama viikko, että pääsee mökille tonkimaan.
Kokeiluja
Lähetetty: 21 Kesä 2010, 14:47
Kirjoittaja helinet
Nyt on päästy kokeilemaan piipparia kotipihalla. Tässä on ilmeisesti ollut jokin rakennus aiemmin, sillä osa kivijalkaa on edelleen näkyvillä. Ja joka paikassa piippailee rautaa ihan häiriöksi asti. Yritä sitten siinä löytää jotain parempaa, kuin ruostuneita raudanpätkiä... Mutta kivalta tuntuu tuo piippailu. Pitää laajentaa tässä vähitellen reviiriä.