Sivu 1/1

Nel kelan testaus reissu

Lähetetty: 18 Marras 2020, 19:47
Kirjoittaja jarski
Kävin ekaa kertaa metsässä kokeilemassa at prossa nel:in isoa kelaa ja löyty lavasta uusi lihas mikä kipeytyi kelan painosta. Kai siihenkin tottuu. Ainut järkevä löytö oli 10mk 1932, ja samalla ensimmäinen ton mallin kolikko mikä itselle tullut vastaan.
Kuva

Kuva

Re: Nel kelan testaus reissu

Lähetetty: 19 Marras 2020, 16:49
Kirjoittaja Meridiaani
Upea löytö! :shock: Oletko vielä kokeillut puhdistaa tuota kolikkoa jollakin tavalla?

Re: Nel kelan testaus reissu

Lähetetty: 19 Marras 2020, 17:53
Kirjoittaja jarski
Vedellä ja harjalla puhdistin, mutta ei lähtenyt tota puhtaammaksi.

Re: Nel kelan testaus reissu

Lähetetty: 19 Marras 2020, 18:05
Kirjoittaja Meridiaani
Todella hyväkuntoisen näköinen kolikko. Varmaan se kultaväri siellä on hyvässä kunnossa. Minulla ei ole aavistustakaan millä tuota uskaltaisi yrittää kummemmin puhdistella.

Re: Nel kelan testaus reissu

Lähetetty: 19 Marras 2020, 18:38
Kirjoittaja jarski
Monesti noista alumiinipronssisista kolikoista tulee semmosia läikikkäitä, kun ne puhdistaa jollain paremmilla puhdistus aineilla. Sen takia en viitsi niitä oikein muulla puhdistaa kuin lämpimällä vedellä ja kynsiharjalla harjaamalla. Jäähän ne vähän harmaiksi, mutta parempi, kuin semmoinen läikikäs kiiltävä.

Re: Nel kelan testaus reissu

Lähetetty: 19 Marras 2020, 18:42
Kirjoittaja Meridiaani
jarski kirjoitti: 19 Marras 2020, 18:38 Monesti noista alumiinipronssisista kolikoista tulee semmosia läikikkäitä, kun ne puhdistaa jollain paremmilla puhdistus aineilla. Sen takia en viitsi niitä oikein muulla puhdistaa kuin lämpimällä vedellä ja kynsiharjalla harjaamalla. Jäähän ne vähän harmaiksi, mutta parempi, kuin semmoinen läikikäs kiiltävä.
Okei, aivan. Järkevää. Ei noin hienoa latia viitsisi tosiaan sillä tapaa turmella.