Sivu 1/1

Kupera nappi

Lähetetty: 12 Touko 2026, 17:45
Kirjoittaja Ilettaako
Onkohan miten vanha?
Kuva

Re: Kupera nappi

Lähetetty: 13 Touko 2026, 07:53
Kirjoittaja Paha-Pasi
Olen itsekin löytänyt useita tällaisia "kilpinappeja", ja miettinyt aivan samaa. Itse ajattelen, että nämä voisivat mahdollisesti olla teollista valmistetta, eli hieman myöhäisempiä kuin kukkanapit, joita paikalliset tekijät ovat valaneet.

Toisaalta minun löytämissä napeissa lenkki on ollut "samasta puusta" napin kanssa, eli samalla valulla valettuja.

Mutta olettavasti ovat samaa ikäluokkaa kuin kukkanapitkin, eli jostain 1750 - 1850. Ei varmaankaan ainakaan vanhempia. Lenkki voi antaa viitteitä mihin kohtaan tuossa aikajänteessä nappi sijoittuu, onko se valettu samalla kertaa vai juotettu napin taakse.

Mielenkiintoinen artikkeli kukkanapeista (ja monesta muustakin kiinnostavasta aiheesta) löytyy täältä: https://mullastamaan.blogspot.com/2021/ ... napit.html