Sivu 1/1

Eka tipparaha!

Lähetetty: 02 Syys 2011, 20:51
Kirjoittaja appenzell
Tässä se on, eka tipparahani :)

Kuva

Samasta paikasta (pellolta) löytyi myös minulle tuntematon merkki. Selvä viittaus länsinaapuriimme, mutta onkohan ollut sotilasvaatteessa tms kiinni? Onko kellään tarkempaa infoa tästä?

Kuva

Kuva

Parin metrin päässä löytyi tähän mennessä suurin musketinkuula, halkaisijaltaan 16-18 mm (ei ole tönäriä kotona..). Tarkoittaako tuo lommo että se on osunut?

Kuva



Osaako kukaan sanoa miksi tällaisessa lusikassa olisi leimoja pyöreällä pohjalla? Niistä ei kyllä ota enää selvää, mutta ylin taitaa olla "V (ja jotain)", sen alapuolella taitaa olla pelkkä "S"

Kuva

muita löytöjä:

1600 -luvun äyri (lyöty niin hienosti että vuosiluku on tippunut yli laidan..)
1700 -luvun äyri
1850 -luvun alun kopeekka (H I)

Lähetetty: 03 Syys 2011, 00:20
Kirjoittaja appenzell
xxx

Lähetetty: 13 Syys 2011, 16:25
Kirjoittaja appenzell
Kävin tänään Tuukka Talvion luona Rahakammiossa, ja otin varmuuden vuoksi tämän pahasti syöpyneen hopeahipun mukaani. Hän näki heti että kyseessä on Tipparaha ja löysi sekä ratsastajan jalan että ratsastajan seipään kolikosta.

Eka tipparaha, jess :)

Lähetetty: 13 Syys 2011, 16:30
Kirjoittaja Leijona
Onnittelut ekasta "suomusta" :D
Kävit todellisen asiantuntijan luona, hyvä :wink:

Lähetetty: 13 Syys 2011, 17:48
Kirjoittaja Konekaivaja
Onnittelut ja tervetuloa tippakerhoon.

Lähetetty: 13 Syys 2011, 17:58
Kirjoittaja appenzell
kiitoksia molemmille!