Sivu 1/1

Vaha tms. tinan tarttumista parantamaan?

Lähetetty: 29 Marras 2011, 21:52
Kirjoittaja patti
Moro, onko kellään tietoa onko olemassa jotain vahaa tai vastaavaa, jota levittämällä metallipinnalle (vipukytkimen suojakuori) saa tavallisen juotostinan tarttumaan pintaan, jos se ei itsekseen halua tarttua? Olis vähän etsimen modausta työn alla eikä tina tahdo tarttua.

t. patti

Lähetetty: 29 Marras 2011, 22:05
Kirjoittaja NÄÄTÄ
Sitruunan mehu. :wink:

Lähetetty: 29 Marras 2011, 22:27
Kirjoittaja Kätkäläinen
Juotosnestettä käytetään! mutta se on yleensä suolahappoa tai sinkkikloridia, jolla puhdistetaan pinnat.

Lähetetty: 29 Marras 2011, 22:33
Kirjoittaja Fisherman
Jos tarkoitat tavallisella juotostinalla juoksutteellista tinaa niin kyllähän se ainakin teräkseen, messinkiin ja kupariin tarttuu jos pinta on puhdas ja saat sen tarpeeksi kuumaksi. Pintaa voi vähän karhentaa hienolla hiomapaperilla ja puhdistaa esim tenulla. Kiinnitettävä johdin kannattaa myös esitinata.
Jos kytkimen pinta on alumiinia pitää oksidikerros hioa pois ja estää pinnan hapettuminen jo hiottaessa öljytipalla ja sitten vaan öljyn läpi tinaamaan.