Sivu 1/1

Rahakätkö Kymenlaaksosta

Lähetetty: 30 Joulu 2011, 18:02
Kirjoittaja Kultaseppä
"Vuoden viimeinen" pikavisiitti lähimaastoon ja ensimmäinen signaali tuli rahakätköstä kahden kiven välissä. Ei vedä vertoja vanhoille rahoille, mutta 500 vuoden kuluttua tätäkin olisi ihmetelty silmät tapillaan :lol: Vanhin kolikko 1962, uusin 1976 ja kympin setelistä yksi pala jäljellä.
Kuva

Lähetetty: 30 Joulu 2011, 18:29
Kirjoittaja VeeVee
On tainnu kukkaro viettää muutaman vuoden kivien välissä, senverran happamalta näyttää :lol:

Lähetetty: 30 Joulu 2011, 18:31
Kirjoittaja Mc_Mursu
Hieno löytö! Montako kolikkoa tuossa oli?

Muistui mieleen, että itse tein vastaavan löydön v. 2008 keskeltä peltoa.

KuvaKuva

Kuva
Tämä taitaa edelleen olla ennätykseni samasta kuopasta nousseiden kolikoiden määrällä.

Lähetetty: 30 Joulu 2011, 18:47
Kirjoittaja patti
Hieno löytö! Mahtoi sydän lyödä tyhjää, kun näit kukkaron ja tajusit mitä sen sisällä on? :)

Lähetetty: 30 Joulu 2011, 19:20
Kirjoittaja Kultaseppä
Kiitos, pari välilyöntiä tuli jo pelkästä signaalista, nämä kulmat kun on etupäässä täynnä rautaa... Kaikkiaan kukkarossa oli kymmenen kolikkoa ja yhden setelin jämät.

Lähetetty: 30 Joulu 2011, 20:13
Kirjoittaja Riiska
Viime aikaisten palstoilla velloneiden keskustelujen syystä ehdotan, että et ilmoita tätä rahakätkölöytöä Museovirastolle, vievät vaan koko saaliin ja korvauksen pienuus suututtaa. Niin ja vielä kaivuukielto löytöpaikalle!

Lähetetty: 30 Joulu 2011, 22:24
Kirjoittaja Toro
Aina olen neuvonut ihmisiä hävittämään setelinsä edes klemmari setelin kulmassa kiinni, että olis edes jotain mahiksia niitä piippaamalla löytää. Ekan kerran kuulen setelirahaa piipparilla löydettävän. Onneksi olkoon!

Lähetetty: 31 Joulu 2011, 00:24
Kirjoittaja Kultaseppä
Joo, en ilmoita kenellekään, yritän sen sijaan vaihtaa koko potin euroiksi tai jos se ei onnistu, niin laitan myyntiin. Tarjouksia otetaan vastaan :lol: