Sivu 1/1

Vähän uutta tietoa

Lähetetty: 12 Tammi 2012, 11:17
Kirjoittaja Jedward
Laitan tähän nyt kuvia muutamista viime marraskuussa museovirastolle lähettämistäni esineistä, koska Leena Ruonavaara soitti ja kertoi niistä vähän alustavaa tietoa.

Ylimmässä kuvassa alimpana oleva kehäsolki on joko rautakauden lopusta tai aivan keskiajan alusta. Solkea tarkemmin tutkittaessa saataneen lopullinen varmuus.

Oikealla oleva rannerengas on rautakaudelta.

Vasemmalla olevien samantyylisten solkien ajoitus ja alkuperä on edelleen hämärä, mutta ehkä niihinkin saadaan selvyyttä, kunhan museoviraston pitkään muualla ollut solkiin perehtynyt tutkija palaa virastolle.
(Toinen soljista löytyi Porvoonjoen suistoalueella olevasta saaresta ja toinen useamman kilometrin päässä olevasta joenvarren rantapellosta).

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Lähetetty: 12 Tammi 2012, 11:22
Kirjoittaja Taurus
Mikä tuo kullattu kimpale oli?

Edit: Ai sanoitkin sen jo olevan solki. Aika erikoinen.

Lähetetty: 12 Tammi 2012, 11:38
Kirjoittaja Jedward
Taurus kirjoitti:Mikä tuo kullattu kimpale oli?

Edit: Ai sanoitkin sen jo olevan solki. Aika erikoinen.
Myös toinen viivakoristeista soljista on mahdollisesti ollut alunperin kullattu.
Savimaa on vaan sen kohdalla tehnyt tehtävänsä.

Lähetetty: 12 Tammi 2012, 16:23
Kirjoittaja raiban
Onnittelut vaan ,hienot ,vanhat löydöt. :)

Lähetetty: 16 Helmi 2012, 10:16
Kirjoittaja Jedward
Olen nyt saanut tarkennettua tietoa rannerenkaan iästä. Leena Ruonavaaran mukaan on päädytty siihen, että tämä pronssirengas on vanhemmalta rautakaudelta ja sillä on ikää n. 2100 - 2400 vuotta.
Tämän tyyppisiä renkaita on löytynyt Suomesta aiemminkin muutamia:
Kuva

Muiden löytöjen kohdalla ei ole vielä uutta kerrottavaa.

Lähetetty: 16 Helmi 2012, 11:06
Kirjoittaja Reverendum
Onnittelut komeista löydöistä :)

Lähetetty: 16 Helmi 2012, 11:15
Kirjoittaja Jussi
Metalliesineissä ei tuon ikäisiin ihan helpolla näillä korkeuksilla törmääkään :D
Onnittelut!

Lähetetty: 16 Helmi 2012, 12:05
Kirjoittaja Kätkäläinen
Suomen historia joudutaan kirjoittamaan kohta uudelleen :D Toivottavasti me harrastajat ei jouduta maksumiehiksi :shock:

Lähetetty: 16 Helmi 2012, 20:24
Kirjoittaja Leijona
On se kyllä uskomattoman vanha ja kuinka hyvin on säilynyt noin pitkän ajan, lähes virheetön.
Kyllä onnittelut ovat paikallaan :P

Lähetetty: 17 Helmi 2012, 15:35
Kirjoittaja Jedward
Kiitokset. Maanomistaja kertoi syksyllä, että samaan joenrantapeltoon, jolta tämä rengas löytyi, on sodan aikaan pudonnut suutariksi jäänyt lentopommi.

(Läheisen kartanon pihalle putosi toinenkin pommi, joka myös jäi suutariksi, mutta joka valitettavasti sattui osumaan pihalla olleeseen ihmiseen kohtalokkain seurauksin).

Lähetetty: 17 Helmi 2012, 18:30
Kirjoittaja ZyrTech
Jedward kirjoitti:Kiitokset. Maanomistaja kertoi syksyllä, että samaan joenrantapeltoon, jolta tämä rengas löytyi, on sodan aikaan pudonnut suutariksi jäänyt lentopommi.
Täällä Turussakin äskettäin kaivettiin sodan aikaista pommia jonkun kellarista. Oli kuulemma varmaa tietoa, että sinne oli sodan aikana katon läpi pommi tipahtanut. No, parisen viikkoa sitä tutkittiin viranomaisten toimesta, käytettiin jonkinlaista maatutkaakin ja tultiin siihen tulokseen, että kyllä siellä pommin näköinen esine on. Paikka eristettiin ja kaivuut aloitettiin, kaikki oli ihan jännäkakat housuissa ja virkavaltaa kuhisi joka puolella kunnes maan alta lopulta nostettiin kivi. :D


Mutta joo, hienot löydöt!

Lähetetty: 17 Helmi 2012, 20:42
Kirjoittaja raiban
Mahtava löytö.Kenen kädessä lienee ollut.Kansallismuseo onkin varmaankin oikea paikka noin hienolle löydölle. :lol: