Sivu 1/1
XP Deus: säätöjen optimointi isolle kelalle peltokäyttöön
Lähetetty: 09 Maalis 2012, 10:15
Kirjoittaja Maverick
Moro,
Auttakaas tässä. Ollaan menossa sinne Englantiin pellolle ja mukaan lähtee XP Deus isolla kelalla.
Tarkoituksena olisi löytää asetukset, joilla saataisiin herkkyys ja varsinkin syvyys maksimoitua pienille esineille. Pienet esineet on tässä yhteydessä olemattoman kokoisia hopea ja kupari ja pronssikolikoita sekä siitä isompia rahoja. Keseppa kertoi että GMaxx Power ohjelma josta tiputtaa taajuuden 12 kHz tasolle olisi hyvä. Onko lisää mielipiteitä?
Paikallinen pelto tuntuu olevan aika rauhallista maahäiriön puolesta, rautaa ei ole kovin paljoa. Ainoastaan limestonea josta vissiin liukenee jotain suoloja maaperään, en tiedä onko niillä vaikutusta.
Lähetetty: 09 Maalis 2012, 11:47
Kirjoittaja patti
En osaa noiden asetusten kanssa neuvoa mutta ota myös vakiokela mukaan, muuten voi tulla äitiä ikävä kun pelto onkin täynnä rautaa.
t. patti
Lähetetty: 09 Maalis 2012, 12:19
Kirjoittaja Keseppa
Taajuus toisaan kannattaa pitää tuossa 12 kHz:ssä. Jos paikalla on paljo mineralisaatiota ja maahäiriöluku laskee paljo alle 80 niin nosta taajuus takas 18 kHz:n.
Discriminaatio maks 4. Vaihtoehtosesti discrim. 0 ja notchilla vaimennetaan 0-6 jolloin ollaan periaatteessa all metall moodissa mikä on aina syvempi.
Reaktionopeus 1-2 jos rautaa ei ole paljoa. Jos yhden heilautuksen aikana alkaa kuulumaan yli yks rautasignaali niin sit 3.
Ironvolyymi 2-3. silencer 0-1. Jos kuuluu paljo epämääräsiä särähdyksiä niin parempi vähentää herkkyyttä. Silencer syö syvyyttä ja herkkyyttä enemmän.
Lähetysteho TX 3 jos suht puhdas maaperä, muuten 2.
Herkkyys yleensä sopiva noin 95-96. Ilman pelkoa liiasta syvyyden menettämisestä voit tiputtaa sen jopa 85 tarvittaessa. Varsinkin jos sattuu erittäin mineralisoitunu kohta niin matalampi herkkyys etsii jopa syvemmältä.
Kaiva kaikki yli 25 signaalit. Matalammatkin jos ne antaa jostain suunnasta korkeampaa ja selkeeää kakssuuntasta ID:tä. Joskus lähellä oleva rauta tiputtaa ID:n todella matalalle. Pienten kultakolikoiden kohdalla jopa alle kymmenen eli rauta-alueelle. Tosi harva rauta kuitenkin antaa vakaan 8-10 ID:n eli itse kaivaisin ainakin ne.
Jos haluaa löytää oikeen syvältä niin sit pitäs opetella non-motion audio discrimination ohjelman käyttö. On vaan vähä riski lähteä tonne reissuun sitä kokeileen ilman enempää kokemusta siitä. Vähänki väärin asetettuna se antaa helposti hyvätki ID:t huonona. Syvyyttä kyllä ois sit niin et tarvisit pitkävartisen lapion
Tässä aluks. Kysy lisää kun tulee mieleen.
Lähetetty: 09 Maalis 2012, 12:51
Kirjoittaja Maverick
Kiitos.
Ei sitä taas talven jälkeen muistakaan kuinka monimutkainen laite tuli hommattua.
Otan molemmat kelat mukaan.
Mistä voisi lukea lisää tuosta non motionista? Muualta ku käyttöohjeesta. Sekin on sellainen ominaisuus mihin en ole viime kesänäkään puuttunut ollenkaan ja pitää opetella ennemmin tai myöhemmin eli nyt on hyvä

Lähetetty: 09 Maalis 2012, 13:01
Kirjoittaja Keseppa
Näiltä sivuilta löytyy hyvää juttua non-motionista mut valitettavasti jos et ole jos rekisteröityny niin nykyään se maksaa 5 puntaa rekisteröityä.
http://www.xpdeusowners.com/
Näiltä sivuilta tietysti löytyy myös jotain asiasta. Nämä on regtonin ylläpitämät sivut
http://www.xp-ownersforum.com/
Jos et noista löydä niin voin kirjotella lisää aiheesta kunhan palaan viikonloppureissusta.
Ehdottomasti molemmat kelat mukaan.
Lähetetty: 15 Maalis 2012, 23:22
Kirjoittaja Maverick
Vielä se piti kysyä että onko säädöillä eroa kun vaihtaa kelan pienemmäksi? Pitääkö tai kannattaako muuttaa jotain vai antaa mennä noilla samoilla?
Lähetetty: 15 Maalis 2012, 23:48
Kirjoittaja Keseppa
Pääosin ihan samoilla. Jonkun verran olen huomannu että jos käyttää korkeaa herkkyyttä, varsinkin korkeammilla taajuuksilla, niin raudan haamupiippejä voi olla enemmän isolla kelalla. Kattaahan se enemmän pinta-alaa. Sama myös maksimi lähetysteholla. Kummallakaan kelalla ei kannata nostaa silenceria kovin korkealle vaan mielummin rohkeasti vähentää herkkyyttä. Silencerilla blokkaat helposti ne syvät signaalit jotka antaa vaan ääntä mut ei lukemaa. Herkkyyden alentaminen ei niinkään.
Isolla kelalla on kans aika turhaa käyttää nopeaa palautumista, maks 2. Jos tulee vastaan paljo roskaa niin kannattaa ennemmin vaihtaa pieni kela ja nostaa sillä nopeus kolmeen. Itse olen useimmiten käyttäny nopeutta ihan minimillä isolla kelalla.
Juttelin just äsken yhen englantilaisen kans deussin isosta kelasta ja se kerto että sen testien perusteella 12 kHz on tarpeeks korkea että löytää jopa quarterit. Etu 18 kHz:llä on kuulema erittäin marginaalinen niissä ja muissa pienissä hopeakolikoissa kun taas vähä isommilla 12 Khz on selvästi parempi. Jos hakee vaan kokonaisia taottuja ja maa on mineralisoitunutta niin kannattais kuulema käyttää jopa 8 kHz.
Discriminaatiota ei kannata käyttää yli 3.5. Kun tuon yli menee niin alkaa pikkuhiljaa menettään syvyyttä. Koskee kumpaaki kelaa. Tuo 3.5 riittää discaamaan suurimman osan nauloista.
Jos haluat ihan maksimisyvyyttä niin paras on allmetal. Sen saat parhaiten aikaseks laskemalla discin nollaan. Valitsemalla esim kolmiäänisyyden. Eka ääni taajuudelle 202 ja yläraja 27 jolloin roskat ja suurin osa koksista sun muusta kuulostaa raudalta. keskiääneks n. 450 hZ ja ylärajaks 65. Ylin ääni olikohan se 750 hZ eli parhaat löydöt tulee kimakalla äänellä. reactio 0, silencer 0, taajuus 12, TX 3, herkkyys 85-95 olosuhteiden mukaan, maahäiriö manuaalille ja seuraat että säätö pysyy maksimissaan viiden pykälän päässä mitatusta.
Nuo asetukset on sit syvältä etsivät mutta voivat kuulostaa aluks vähä rauhattomalta. Kaivat vaan selkeät signaalit ja ne missä ei näy numeroita on ne parhaat mitkä muilta on jääny jälkeen
Jos haluat niin voin kirjottaa pikasen opastuksen non-motionin käytöstä? Se ois sit vielä syvempi. Pikkukelalla kuulema 4-5 tuumaa lisää syvyyttä vakio-ohjelmiin nähden.
Lähetetty: 16 Maalis 2012, 00:52
Kirjoittaja Maverick
Voi junalauta sano konnari. Tässä härvelissähä on enemmän vipuja ku kaheksankytluvun hävittäjässä.
Laita ihmeessä tulemaan se nonmotion ohje. Ei tuota neljää tuumaa nimittäin usko Erkkikään kokeilematta.

Lähetetty: 16 Maalis 2012, 01:43
Kirjoittaja Keseppa
No sekotetaas sun päätä sit vielä lisää

Varaudu sit kuuntelemaan vinkumista. Ei ne suotta oo englannissa nimenny tätä squeler modiks mut ei se ihan mahotonta oo kunhan siihen tottuu.
Niitä non motion moodejahan on neljä pinpoint mukaanluettuna mut paras on mun mielestä non motion audio disc. All metal ois varmaan vähä syvempi tässäki mut tuskin sulla reissussa hyödyllinen ja luultavasti tämä audio disc on aika lähellä all metallia koska siinä ei ole säädettävää discriminaatiota vaan rauta tulee matalalla ja muut korkealla äänellä. Non motion Discriminationissa on säädettävä discriminaatio mikä hiljentää discatut metallit mikä aina syö syvyyttä mutta on taas kätevämpi kyllä jatkuvassa etsinnässä. Kätevää on se et minkä valitset ja säädät niin se tulee esille jatkossa aina kun pinpointtia painat ja asetukset pysyy niin kauan kuin deussi on päällä.
Kun vaihdat normaali moodista tähän niin mukana seuraa ainaki taajuus mikä on käytössä. Ilmeisesti jotku muutkin asetukset vaikuttaa mut niistä ei oo saatu varmaa tietoa. Eivät oo vastannu ainakaan vielä tehtaaltakaan vaikka kysyin (olen viimeaikoina yrittäny opiskella lisää non motionista) Kuitenki kun siirtyy syväksi asetetusta ohjelmasta niin non motionki on mahdollsimman syvä.
Ennenkuin siirryt non motioniin niin kannattaa tarkastaa mikä maabalanssin luku on koska se pitää asettaa manuaalisesti. Kunhan on +- 5 pykälän sisällä niin hyvä on. Seuraavaks herkkyys. Jos meinaat vaan tarkastaa jonku kohteen niin herkkyyden voi laittaa maksimille mikä on 90. Jos etsit non motionilla niin mikäli etsin vingahtelee omiaan välillä niin kannattaa laskea vähän herkkyyttä.
Kuten kaikissa non motion etsimissä niin tuning on kaikkein tärkein. Jos se on pielessä niin esim raudan ja muun metallin tai discriminoinnin asetukset voi mennä ihan pyllylleen. Puhumattakaan et syvyys kärsii pahasti. Englannista näkemissäni videoissa tune arvo on yleensä ollu noin 22-28. Oikean arvon löydät laskemalla kelaa maata kohti noin metrin korkeudesta. Alota vaikka luvusta 30 ja lähe siitä laskemaan lukua alaspäin pykälä kerrallaan tai voihan sen tehdä toistepäinki eli nostamalla lukua vähitellen. Siinä vaiheessa kun ei kuulu ääntä laskiessas kelan maahan niin säätö on kohallaan. Tuunaus kanattaa tarkastaa tasasin välein jos etsit jatkuvasti non motionilla. se voi muuttua herkästi olosuhteiden ja esim lämpötilan mukaan.
Non motion audio disc on erittäin tarkka kertomaan millon kelan alla on rautaa vaiko muuta. Sillä erottaa helposti jopa vierekkän olevat rauta ja hyvä kohde. Siks sillä on kans kätevä tarkistaa kohde ennen kaivamista jos normaalisti etsit normaali moodissa ja oot epävarma onko iso rauta vai hyvä kohde. Äänen lisäks yläreunassa on palkki joka kertoo onko rautaa vai ei. Sillä voi myös vähä arvioida kuinka syvällä kohde on kun non motionilla oppii nopeesti myös arvioimaan kuinka iso kohde on.
Jos jotain jäi vielä selvittämättä kun silmät meinaa jo olla ristissä niin vastailen myöhemmin tänään
