Sivu 1/1

Excalibvrin ensimmäinen kaste

Lähetetty: 30 Huhti 2012, 15:05
Kirjoittaja patti
Vapaapäivä ja hieno sää, joten veteen tuli mentyä. Excalibur oli ensimmäistä kertaa käytössä ja hyvin tuntuu pelaavan.Vain yksi kaljapullonkorkki ja rautaa ei yhtään. Alla parhaat löydöt.

Kuva

Kuva

Ja sitten taas Tampereen rantojen kummallisuus. Pohja täynnä golfpalloja vaikka golfkenttää ei ole lähimainkaan!

Kuva

Kauden toinen Samsungkin löytyi. Tätä tuskin saa enää käyntiin :D

Kuva

ps. sori kuvien laadusta, kameran resoluutio oli jostain syystä vaihtunut 640x480:een :?

Lähetetty: 30 Huhti 2012, 15:53
Kirjoittaja ZyrTech
Onpa yllättävän hyväkuntoisia kolikoita noi vanhemmat. Siitä se lähtee!

Lähetetty: 30 Huhti 2012, 15:59
Kirjoittaja patti
ZyrTech kirjoitti:Onpa yllättävän hyväkuntoisia kolikoita noi vanhemmat. Siitä se lähtee!
Tuo 2/3 skilling oli heti vedestä nostettuna aivan kuin juuri lyöty, kirkkaan kuparin värinen ja hieno. Autolle päästyä oli kolikko jo tummunut.

Lähetetty: 30 Huhti 2012, 19:59
Kirjoittaja Kätkäläinen
Yllättävän vanhoja oli jäänyt :shock: Tuskin oli neitseellinen paikka? Eikös jäälläkin pelata golfia voiko pallot olla siitä, vai olisko pojat kesällä kopitellut?

Lähetetty: 30 Huhti 2012, 20:10
Kirjoittaja teksako
Melko siistejä kolikoita.
.

Lähetetty: 30 Huhti 2012, 21:49
Kirjoittaja cpapalo
Jaahas excalibureja on näköjään tilailtu! Saa nähä alkaako tampereelta nousta kultaa!!
Millä kelalla otitte teksako ja patti ? 10 vai 8" ?
Onnea joka tapauksessa uusille laitteille !
Itellä excalibur löysi tutulta rannalta sen rannan kuudennen ja seitsemännen kultarinkulan kauden avauksessa.

Lähetetty: 30 Huhti 2012, 22:09
Kirjoittaja patti
cpapalo kirjoitti:Jaahas excalibureja on näköjään tilailtu! Saa nähä alkaako tampereelta nousta kultaa!!
Millä kelalla otitte teksako ja patti ? 10 vai 8" ?
Kasilla, joka tosin on oikeasti vain 7.5 tuumaa. Seahunterin kasi oli oikeasti 9. Mikä näitä vesilaitteiden keloja oikeen vaivaa? :lol:

Lähetetty: 01 Touko 2012, 11:26
Kirjoittaja patti
Kätkäläinen kirjoitti:Yllättävän vanhoja oli jäänyt :shock: Tuskin oli neitseellinen paikka? Eikös jäälläkin pelata golfia voiko pallot olla siitä, vai olisko pojat kesällä kopitellut?
Kyllähän jäällä golfia pelataan mutta kun nämä ja viime kesänä löydetty samanlainen satsi löytyivät 20 m rannasta. Tuskin siellä jäällä vain puttaillaan ja vielä valkoisilla palloilla, jotka katoaa lumeen?

Lähetetty: 01 Touko 2012, 11:37
Kirjoittaja iipe
Tosi hienoahan on kovalta rantahietikolta lyödä palloa ulapalle. Välillähän ne sit tippuu jo siihen 20 metrin päähän, mutta kyllä sieltä syvemmältäkin niitä löytyy!
Harjoituspallot kuitenkaan oikein mitään maksa, niin kyllä niitä tulee läiskittyy ihan umpimetsäänkin. Vesistöt on vaan siitä turvallisempia, kun näkee ettei siellä kukaan haahuile!

Lähetetty: 01 Touko 2012, 14:24
Kirjoittaja Longway
Nuo golfpallot on harjoituspalloja, ja ne ovat yleensä golfkenttien omaisuutta,
niitä saa käyttää ainoastaan harjoituskentällä (toiset keräävät niitä itselleen
ja lätkivät minne sattuu) :(

Lähetetty: 01 Touko 2012, 14:33
Kirjoittaja raiban
Hyvät kolikot.Itse olen myös löytänyt golfpalloja joesta 1/2 km päästä golf kentästä :lol: