Vanhat Aku & kumpp.

Oletko keräilijä? Oli sitten kysymys pikkuautoista, puukoista, tölkeistä, kivistä tai kolikoista niin täälla voit näyttää kokoelmasi oli se sitten mikä tahansa.
Avatar
jore ja pojat
Kunniajäsen
Viestit: 1845
Liittynyt: 13 Loka 2011, 20:26
Paikkakunta: Turku

Vanhat Aku & kumpp.

Viesti Kirjoittaja jore ja pojat »

Poikien innoittamana tuli aluksi keräiltyä kaikki taskarit; sitten teemat
jumbot ja minit.

Vanhojen AA-lehtien keräilyä vasta n. pari vuotta, mutta
erittäin haasteelliseksi on osoittautunut 50-luvun kohtuukuntoiset
Akut.
Lisäksi eka Roope-Setä lehti on vielä hakusessa :P

Alla kuva mielestäni kohtuukuntoisista 50-luvun Akuista.
Kuva

Ollanko sellaisia Akusmaattikkoja??
jore ja pojat!
Vanhin löytökolikko: Valens v. 364-378.
Vanhin löytöesine: Kirves pronssikaudelta.
kolehti
Innostunut Etsijä
Viestit: 72
Liittynyt: 19 Elo 2012, 12:29
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja kolehti »

MEiltä löytyy vanhempien kätköistä arkku missä on juuri näitä vanhoja akuja ja nuorimmat taitaa olla 70 luvun mallia. Arkku ompi pullollaan mutta en ole varma missä se nyt menossa.

Akuja ois kiva kerätä mutta nykyinen laatu on niin huonoa ettei tohdi, 90-2000 välillä oli vielä hyviä mutta nykyään kuten kaikki viihde media, on muuttunut sellaiseksi että oletetaan että katsoja/lukia on tyhmä (mielikuvitusta ei löydy enään akun seikkailuista).

Teletapit aiheuttanut jonkunasteisen buumin että ohjelma voi olla kauheeta kuraa ja menestyy silti :D
Golden Mask 4 (10.5" DD kela)
Golden Mask 1+ (18kHz + 10.5" DD kela)
ProPointter
Kiinalainen "Garrett"
BW komitaittoinen kenttälapio varustelekalta

Vanhin löytö: 5 penniä v.1873
ehkä
Kunniajäsen
Viestit: 1304
Liittynyt: 23 Heinä 2012, 13:55
Paikkakunta: kossu

Viesti Kirjoittaja ehkä »

jotain löytyy,jos kiinnostusta niin vois luopua? :roll:
Avatar
patti
Kunniajäsen
Viestit: 3089
Liittynyt: 01 Heinä 2010, 20:37
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja patti »

Näistä ei voi luopua mutta meillä on kaikki AA taskarit. Keräily aloitettiin 1970 eli kaikki ovat ekaa painosta :)

Ja kolehdin kanssa samaa mieltä, kuraa ovat nykyiset Akut. Kysyin tätä n. 10 v muksuilta jokunen vuosi sitten ja olivat ihan samaa mieltä, että vanhat Akut on parempia kuin nykyiset. Jo pelkästään hahmojen ilmeet ovat nykyään äkäisiä verrattuna vanhojen veikeisiin ilmeisiin.
Fisher F5
Excalibur 2
GM3

- Gold found is four times as sweet as gold bought 8)
appenzell
Kunniajäsen
Viestit: 1147
Liittynyt: 06 Marras 2009, 20:02
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja appenzell »

Pari vuotta sitten tilasin "lapsille" aku ankan uusia lehtiä, mutta nopeasti loppui sekin tilaus kun olivat kammottavan tylsiä vailla kunnon tarinaa tai sisältöä. Itselläni onneksi isäni vanhat akut tallessa siitä kun hän on lapsi, on meinaa niin iso ero tarinoiden ja piirrosten laadussa.
Avatar
iipe
Kunniajäsen
Viestit: 3323
Liittynyt: 25 Marras 2011, 12:36
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja iipe »

mä oon ollu ihan huolissani, itseni tylsistymisestä, kun en oo enää akuille nauranut...

Muistan, vuosia sitten, (aikuisiällä kuitenkin) nauraneeni näille kuville ja tarinoille oikeinkin makeasti. Lieneekö akujen tason lasku sitten tähän syynä?
Taivas varjele mitä sieltä tulee!
moderaattori
appenzell
Kunniajäsen
Viestit: 1147
Liittynyt: 06 Marras 2009, 20:02
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja appenzell »

iipe kirjoitti:mä oon ollu ihan huolissani, itseni tylsistymisestä, kun en oo enää akuille nauranut...

Muistan, vuosia sitten, (aikuisiällä kuitenkin) nauraneeni näille kuville ja tarinoille oikeinkin makeasti. Lieneekö akujen tason lasku sitten tähän syynä?
Kyllä kyse on tason laskemisesta. Vanhoja kun lukee niin nauttii siitä. Vaikka olisi samoja tarinoita lukenut aiemminkin. Tosin ihan alkuajan akut on minusta yhtä tylsät kuin uudetkin.
Avatar
jore ja pojat
Kunniajäsen
Viestit: 1845
Liittynyt: 13 Loka 2011, 20:26
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja jore ja pojat »

Tassä nyky- akua ehkä parhaimmillaan :D
Tarina julkaistu Roope- setä lehdessä v.1999 mutta
sopii aivan mainiosti tähänkin päivään :mrgreen:

Kuva

Hauska piipparointi tarinakin on jossain minitaskakarissa, jahka se vaan
löytyy :P :P
jore ja pojat!
Vanhin löytökolikko: Valens v. 364-378.
Vanhin löytöesine: Kirves pronssikaudelta.
Vastaa Viestiin