Lintsi, Onhan se nyt selvä homma, että markkinoilta löytyy myös fossiilien väärennöksiäkin, koska nuo erikoisemmat ovat niin arvokkaita ja vaikeasti saatavia keräilykohteita, mutta kyllä "sarvellisia trilobiitteja" näkee myös aihetta käsittelevissä kirjoissa ja museoissakin, joten tuskin ainakaan ne viitsivät esitellä muuta kuin ihan ehtaa tavaraa.
Äsken tuli vastaan kiinnostava nettisivu fossiiliväärennöksien tunnistamisestakin.
http://www.fossilmuseum.net/collect/faketrilobites3.htm Suurin osa oli niin taitavasti tehdyn näköisiä, joten pitää näköjään suhtautua itsekin jatkossa paljon varovaisemmin jos haluaisin hankkia jonkun kalliimman yksilön. Mutta eiköhän ainakin semmoisia kivi/korumessuilla usein näkyviä korkeintaan 8-20 euroa maksavia fossiileja uskalla ostaa ihan hyvillä mielin, koska väärentäminenkin on varmasti niin monimutkaista hommaa, ettei se voi mitenkään kannattaa halvimmissa kohteissa.
Olen itsekin hankkinut saitana miehenä vain melko edullisia ja yleisiä fossiileja. Olisikohan kokoelmassa tällä hetkellä jo ainakin viisi erilaista ammoniittia, kaksi trilobiittia, kolme merisiiliä kaltaista otusta, yksi oikosarvi ja sekalainen kasa erilaisia korallimaisia kappaleita, kivettynyttä puuta ja muutamia hampaitakin. (
2 muinaista hainhammasta ja yksi profiililtaan vähän pyöreämpi ja paksumpi maalla eläneen petodinosauruksen hammas, mitä en ole sen tarkemmin vielä tunnistanut..)
Kaikista huvittavin löytö tuli Tampereen kädentaitomessuilta viime syksynä, eli semmoinen nyrkkiin mahtuva punertava koproliitti. (
Kivettynyttä dinosauruksen ulostetta.)
Oli kyllä hauskaa esitellä koproliittia muutamille jouluna käyneille sukulaisille ja arvuutella mikä se oikeasti on. Tuli aika hyviä ilmeitä varsinkin naisväeltä, kun tajusivat käsitelleensä jotain muinaista pökälettä.
