Ensin tuollainen hyvin patinoitunut tsydeemi. Takana on ollut varmaankin kiinnitystä varten jonkin muotoinen lenkki, joka on nykyään lyttääntyneen muotoinen lenkki. Ensimmäisenä tuli tietenkin mieleen jonkinlainen hevoshärpäkekoriste. Mitäs muille tulee mieleen?


Sitten vähän tuollainen Sisu-pastillin kokoinen niitti tai nappi. Onkohan se jokin… öö… niitti tai nappi? Takana on murtumakohta, ikään kuin niitin kiinnikkeestä.

Laitetaanpa tämäkin vielä tänne. Tällaisia on kai pidetty jonain kilikelloina, mutta tämä on ensinnäkin ollut melkoisen iso normikotieläimen kaulaan, ja toisekseen niin ohut, että tuskin on soinutkaan. Pellolla käynyt arkeologikin pohti että tuskin on ollut kello, mutta ei voi olla esim. kulhostakaan, koska teksti olisi silloin ylösalaisin. Eikä osannut sanoa mikä käyttötarkoitus olisi. Palstalla on ilmeisesti vastaavan tyyppisiä palasia löydetty aiemminkin, onkohan ollut ihan varma että ne ovat olleet nimenomaan kelloista?





