3000 vuotta vanha kirves löytynyt Paimiosta

Kerro meille Suomen mediaan yltäneet aarrelöydöt ja kätköt.
Multamies
Viestit: 25
Liittynyt: 26 Tammi 2007, 19:11

3000 vuotta vanha kirves löytynyt Paimiosta

Viesti Kirjoittaja Multamies »

Nyt uutisoidaan 40-vuotta sitten tehtyä löytöä...

http://yle.fi/alueet/turku/2009/10/paim ... origin=rss
Multamies
Viestit: 25
Liittynyt: 26 Tammi 2007, 19:11

Viesti Kirjoittaja Multamies »

Lauantaisessa Turun Sanomassa oli hieman tarkempi selostus tuon jutun taustoista: kun kirves löytyi yksityishenkilön toimesta 40 vuotta sitten, niin sitä pidettiin ihan vain kotona ja siitä ilmoitettiin asianmukaisesti alan ammattilaisille vasta viime kesänä. Alkuperäisestä uutisoinnista kun ei oikein päässyt jyvälle miksi kirves nousi yhtäkkiä sensaatioksi 40 vuoden jälkeen.
Avatar
Panomies
Metallinetsijä
Viestit: 183
Liittynyt: 19 Syys 2009, 11:52
Paikkakunta: Hellzinked

Viesti Kirjoittaja Panomies »

En kyllä ihmettele miksi se on lojunut jossain kotona 40 vuotta :roll:
(suomen laki muunais löydöista)
ATX, T-2, ACE300i, White's Bullseye TRX, Pistol Probe, Garrett Pro pointer, Lesche Digging Cutting Tool. Fiskars taittolapio, Sniper Spade (ruostumaton) Evolution Extreme Blade (ruostumaton) sand scoop EVROEXCAVATOR-2 v.22 (ruostumaton).
Avatar
Maverick
Raavas Tonkija
Viestit: 988
Liittynyt: 02 Heinä 2009, 14:08
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Maverick »

Jos se oli kokonainen ja hyvässä terässä löytöhetkellä. Tänä kesänä saarnivarsi viimein anto periksi isännän pilkkoessa kokkopuita.

- Ei oo tämäkään näemmä kestämään tehty, pois joutaa jo, mokoma.
Vitae pars historia est.
Vastaa Viestiin