Tässäpä tuoreeltaan muutama kuva löytämästäni sormuksesta. Pystyykö kuvan perusteella kukaan arvioimaan ikähaarukkaa tuolle? Garretti antaa id lukemia 80-99 hiukan asennosta riippuen. Mikähän materiaali mahtanee olla? Ohessa myös maisemakuva löytöpaikalta.
Messinkiä tai pronssia. Patinasta päätellen ainakin sata vuotta ollut sijoillaan...
"Älä ole kateellinen metallinetsijälle hännen löydöistää, vaan siitä kuinka paljon aikaa ja rahaa hänellä on käytettävissä harrastukseensa"
Mun metallinpaljastin videot: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... m8NQ_BKa8G
Hienovaraisen etikkkaharjapesun jälkeen metallin väri viittaisi ehkä kuitenkin kupariin. Magneetti ei siis kuitenkaan tartu kiinni. Voisikohan kyseessä olla paksu kihtisormus?
Kannattaa jättää aina puhdistamatta jos on epäilty että on museo-tavaraa. En välttämättä tarkoita tuota mutta noin yleensä. Hyvä löytö joka tapauksessa.
XP Deus ja Nokta Rs pinpointter. Vanhin kolikko 2 öre 1573. Puukko historiallisesta ajalta. Pyyntikuopat Kivikaudelta pintalöytönä.