Hieno hopeinen koriste ja vaakuna

Olipa löytämäsi aarre sitten pieni tai suuri, nappi tai kolikko, tämä on paikka missä voit siitä kertoa mahdollisen kuvan kera.
Hc.Ak
Metallinetsijä
Viestit: 355
Liittynyt: 22 Maalis 2010, 19:39
Paikkakunta: Tampere

Hieno hopeinen koriste ja vaakuna

Viesti Kirjoittaja Hc.Ak »

Päivän kiinnostavimmat löydöt... :D


Kuva

Joku osaa varmaan kertoa, eikös tämmönen ollu jokin sinetti?
Kuva

Tämä oli mukava löytö. Turun vaakunaa näyttäisi esittävän. Kilven sisällä A-kirjain, neljä liljaa ja päällä kruunu. Ylhäällä luku 201. Mahtaisiko olla virkamiehiin liittyvää?
Kuva

Tästä ei sitten uskalla sanoa oikein mitään. Hopeaa näyttäisi olevan, tosin en vannomaan mene(ei leimoja, eikä varsinkaan omaa tietotaitoa). Löytyi n.10-15cm. syvyydestä. eikä miksikään ollu menny. Romua, rihkamaa, krääsää samapa se, mutta hyvältä tuntui löytää...!! Olin lähellä jättää kaivamatta, mut niin varovaisen varmasti antoi hyvää lukua(ID 75-76 jo ylös kaivettuna) ja ääntä. Tosinaan pysyi hiljaa. Jotain pientä siellä on...?! Pakko se oli sitten kaivaa, että p.erkele sitä voi olla kaivamatta!!!
Kuva

Kuva

Kuva
Teknetics Delta 4000
Avatar
ZyrTech
Kunniajäsen
Viestit: 1201
Liittynyt: 17 Huhti 2009, 22:20
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ZyrTech »

Näyttää aika vanhalta toi hopeinen esine. Kirjaimet H ja S siinä varmaankin on.
Kuva
Avatar
Leijona
Kunniajäsen/Mestari/Vuoden foorumilainen
Viestit: 10648
Liittynyt: 04 Helmi 2009, 22:01
Paikkakunta: Etelä-Karjala

Viesti Kirjoittaja Leijona »

Tuollaisia nimikirjaimia on käytetty hopeisissa tupakkarasioissa ja silmälasikoteloissa. Veikkaisin, että on 1920-30 luvulta. Jotakin on varmasti harmittanut, kun on huomannut kirjaimien kadonneen.
Tuo yksi on todellakin lyijysinetti.
XP DĒUS. Varakoneena XP GoldMAXX Power V4+WS1+ muuta tarvittavaa.
Vanhin esinelöytö Suomesta: Vyönsoljen katkelma 550-800 jKr Nappisolki v. 600 jKr. Vanhin kolikko Suomesta: Dirhem Viikinkiajalta v.942-950 jKr.
Hc.Ak
Metallinetsijä
Viestit: 355
Liittynyt: 22 Maalis 2010, 19:39
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Hc.Ak »

No katos, enpä osannutkaan katsoa noin. Selvähän se nyt on!! Kiitos Leijonalle infosta, sinä se sit tiedät :D
Teknetics Delta 4000
Aquila
Metallinetsijä
Viestit: 325
Liittynyt: 12 Huhti 2008, 23:48

Viesti Kirjoittaja Aquila »

Kivoja löytöjä.
Vastaa Viestiin