Pois alta risut ja männynkävyt, Patti piippaa maalla, merellä ja ilmassa!
Hyvä, että puku on hyvä päälle. Maskistakin voisi olla muutan apua, jos näät pohjan rinnan syvyydeltä. Näkee mistä kaivaa. Ihmettelenkin että miksi ei noi sukelluspiipparien kela ole valkoinen näkyvyyden parantamiseksi? Tosin voi olla, ettei laitteet ole suunniteltu Suomen humusvesiin.
Kulunut GM3,
ACE250 ja puhki kaluttu Pro-Pointer
__________________________
Vanhin löytö: Ketjunkantaja
The öre: IR 2ÖR vm. 1573
Parhaimpia: Kultasormus vm. 1905 11,3g (750), vm. -32 5g (969) ja -45 7g (750), Naamahopea, sekä Arabian WC pönttö.
Öhkömönkijä kirjoitti:Ihmettelenkin että miksi ei noi sukelluspiipparien kela ole valkoinen näkyvyyden parantamiseksi? Tosin voi olla, ettei laitteet ole suunniteltu Suomen humusvesiin.
Joo tarkoitus olis spreijata kelan yläpuoli valkosella tai fluorisoivalla keltaisella. Päätä en kyllä aio upottaa veteen ainakaan näin keväällä
t. patti
Fisher F5
Excalibur 2
GM3
- Gold found is four times as sweet as gold bought
Tulipa sovitettua omaakin pukua päälle. Olisiko Öhköllä tai muilla kokeneilla puvun käyttäjillä vinkkiä siihen, miten takki on helpoin ottaa päältä, hiat vai pää ensin?
Veem kirjoitti:Tulipa sovitettua omaakin pukua päälle. Olisiko Öhköllä tai muilla kokeneilla puvun käyttäjillä vinkkiä siihen, miten takki on helpoin ottaa päältä, hiat vai pää ensin?
Vieläkin on hiki.
Oma takki lähtee parhaiten kun nostaa ensin kauluksen pään yli ja sen jälkeen nostaa helmasta. Ei se helppoa ole ainakaan aluksi.
Puku voi myös olla vähän uutuudenjäykkä. Muutaman käyttökerran jälkeen se lähtee varmaan helpommin.
-TAZ-
E-TRAC, AT-PRO, ACE 250.
TAZPOINT 1.0 (Home-made pinpointer), Pro pointer
Joku merkitön pikkulapio, TAZSCOOP 1.0
Muutama niksi on Veemille takataskussa. Pattia jo hieman opastinkin, että kannattaa vetää takki kaksin kerroin lähes kainaloon sakka ja sen jälkeen pujauttaa pää hupusta puvun sisälle, jolloin typistettyyn pukuun ei tukehdu. Sitten kun pää on pulpahtanut takin sisään saa siitä taitoskohdasta nostettua puvun pään yli etupuolelle. Sitten saa keskittyä hioihin ja voila, kahlekuningas vapautuu pakkopaidastaan. Kun tarpeeksi käyttää saippuavettä tai muuta vastaavaa lubricanttia, niin ei 5mm puvusta irtautuminen pitäisi olla hankalaa.
Miten muuten sun puku, oliko muuten hyvä ja oikean kokoinen?
Kulunut GM3,
ACE250 ja puhki kaluttu Pro-Pointer
__________________________
Vanhin löytö: Ketjunkantaja
The öre: IR 2ÖR vm. 1573
Parhaimpia: Kultasormus vm. 1905 11,3g (750), vm. -32 5g (969) ja -45 7g (750), Naamahopea, sekä Arabian WC pönttö.
Tosin onko edes lähellekkään samanlainen puku kuin Veemillä...
Tässä on aika lailla mallisuoritus miten kaksiosaisen puvun takki otetaan päältä pois ettei tartte mennä Acutaan irrottamaan. Videon tyyppi on ilmeisesti joskus pukeutunut kumipukuun...
Tuossa on tuo alku aikalailla samanlainen mitä kuvailin. Tuo ukon tapa säästää pukua, ettei kynnet raavi neopreeniin viiltoja.
Öhkömönkijä kirjoitti:Pattia jo hieman opastinkin, että kannattaa vetää takki kaksin kerroin lähes kainaloon sakka ja sen jälkeen pujauttaa pää hupusta puvun sisälle, jolloin typistettyyn pukuun ei tukehdu. Sitten kun pää on pulpahtanut takin sisään saa siitä taitoskohdasta nostettua puvun pään yli etupuolelle.
...
Miten muuten sun puku, oliko muuten hyvä ja oikean kokoinen?
Tuo kuulostaa helpolta mutta käytännössä tuon helman saaminen selästä ylös onkin aikamoinen akrobatiatemppu. Välillä tuli mieleen soittaa 112 ja välillä tuli ahtaan paikan kammo puvun sisällä ja välillä taas nauratti hysteerisesti Lopulta onnistuin säilyttäen ainakin osan vähästä järjestäni ja lupasin itselleni käyttää seuraavalla kerralla enemmän sebamediä liukasteena myös selän puolella.
Mutta hyvin puku istuu vaikka housut tulikin yhtä kokoa tilattua pienempinä.
t. patti
Fisher F5
Excalibur 2
GM3
- Gold found is four times as sweet as gold bought
Öhkömönkijä kirjoitti:Muutama niksi on Veemille takataskussa...
Miten muuten sun puku, oliko muuten hyvä ja oikean kokoinen?
Kiitoksia vinkeistä ja opasvideosta. Toivottavasti seuraava kerta on näiden ansiosta hiukan menestyksekkäämpi. Puvussa on muuten sisäpuolella joku pinnoite, eli lubrikaattia ei periaatteessa tarvita. Ainakin se meni päälle suht tuskattomasti ilman lisäaineita.
Puku on hyvän tuntuinen ja luulisin että ihan ok kokoinen. Hiukan oli löysää paikkapaikoin, mutta siinä pienemmässä koossa ainakin takki olisi varmaankin ollut liian pieni.
Kokeilin tänään uudelleen. Tuo videon tyyli oli todella toimiva. Saattaa olla, että tämän vuoden Darwin Awards -palkinto menee sittenkin sivu suun...
Äkkiä sen omankin tyylin oppii, kunhan ensin jo näkee elämän filminauhana ja häivähdyksen pokkaamassa palkintoa. Jostain se valo kuitenkin aina pilkistää - usein hiasta, josta saa taas keuhkot täyteen ilmaa.
Kulunut GM3,
ACE250 ja puhki kaluttu Pro-Pointer
__________________________
Vanhin löytö: Ketjunkantaja
The öre: IR 2ÖR vm. 1573
Parhaimpia: Kultasormus vm. 1905 11,3g (750), vm. -32 5g (969) ja -45 7g (750), Naamahopea, sekä Arabian WC pönttö.