Ensimmäinen reissu tänä vuonna pellolle

Olipa löytämäsi aarre sitten pieni tai suuri, nappi tai kolikko, tämä on paikka missä voit siitä kertoa mahdollisen kuvan kera.
Avatar
Velsku
Metallinetsijä
Viestit: 288
Liittynyt: 22 Huhti 2007, 13:01
Paikkakunta: Revonlahti - Pohjois Pohjanmaa

Ensimmäinen reissu tänä vuonna pellolle

Viesti Kirjoittaja Velsku »

Eilen pääsin vihdoin tekemään ensimmäisen hakureissun. Ajattelin aluksi mennä vanhalle vakipellolle, josta on löytynyt mm. 1600 luvun kolikoita, mutta pelto oli kynnetty ja pellon vieressä olevalla mökillä oli porukkaa, joten en viitsinyt lähteä heitä häiritsemään. Päätin sitten mennä lähellä olevalle toiselle pellolle etsimään, jonka tiedän olevan yhtä vanha kuin vakipaikkani.

Kokeilussa oli ensimmäisä kertaa 15" WOT kela. Kokeilun halusta laitoin kelan, vaikka arvasin pellon olevan kohtuu täynnä rautaroskaa. Lähdin myös sillä mielellä liikkeelle, että käveleskelen peltoa järjestelmättömästi ja kaivan vain hyvät, vakaat ja kaksisuuntaiset signaalit esiin.

Eipä tarvinut kävellä kuin 5m autosta, niin tuli ensimmäinen kaivettava signaali. Kuopasta nousi huonokuntoinen pennin kolikko. (~60 luvulta)

Roskaa tuntui olevan liikaa noin isolle kelalle, mutta jatkoin kuitenkin sillä hakemista, ihan vain koska se oli uusi lelu...

Muutamat roskat kaivettuani löysin puukon tupen kärjen. Ikää vaikea sanoa, mutta tuskin kovin uusi.

Taas sain kaivella jokusen roskan, kunnes tuli hyvä signaali osuen kohtuu oikeaan yläkulmaan Explorissa (=vähä magneettinen, hyvin sähköäjohtava).
Melkein heti pinnan alta löytyi sitten tällainen jonkun kyntöauran rusentelema tunnistamaton kolikko vuodelta 1793? (tai 1903).
Yritin hakea traderasta ja myntgallerista, mikä kolikko tuo voisi olla, mutta ei löydy vastaavaa. Ehkä ei olekaan ruotsalainen? Tuo alaosan vuosiluku ja sen yläpuolella oleva teksti varmaankin kertoo jollekin kolikoista tietävälle mikä kolikko tuo on, joten tunnistusta tuolle kaipailisin.

Kuva
Kuva

Taas sai kaivella roskia jokusen ylös, kunnes löytyi seuraava kolikko. Explorer taas hakkasi oikeaa yläkulmaa, joten arvasin taas kyseessä olevan kolikon. Kyseessä oli Äyrin kolikko vuodelta 1719. (Vuosiluku päivitetty. kiitos Sawo tiedosta)

Kuva
Kuva

Haeskelin vielä vähän aikaa WOT:lla, kunnes päätin kokeilla mitä löytyy toisella uudella kelalla (800FBS).

WOT:n jälkeen tuo 8" pikkukela tuntui kuin varren päässä ei olisi ollut mitään, samoin tuntui kuin sillä ei löytyisikään mitään kun pyyhkäistessä se haki niin pieneltä alueelta. Samoin totesin, että roskaa ei ole ihan niin paljoa, että kannattaisi tuolla hakea. Ehkä se vakiokela olisi ollut paras ratkaisu tuolle pellolle. (10.5"). Mitää kummoisia löytöjä en tuolla kelalla tehnyt, joten päätin kävellä autolle ja lähteä pois.

Autolle tullessani minulle tuoli juttelemaan etsinnästäni (ja etsinnästä yleensäkin) kiinnostunut pariskunta. Esittelin löydöt ja sain kuulla, että heidän ukilla oli mennyt tietylle alueelle kultasormus hukkaan. Kuulosti niin mukavalta haasteelta käydä etsimässä tuota sormusta pariskunnalle, että ehdotin voivani käydä hakemassa sitä heille. Muutoinkin paikka johon sormus oli hukkaantunut kuulosti kiinnostavalta. Vähintään 1850 luvulta oleva maatalo, tosin voi olla vielä vanhempikin. Siispä otin puhelinnumeron ylös ja lupauduin soittelemaan, kun minulla olisi aikaa käydä hakemassa.

Tässä loputkin löydöt jotka eivät menneet roskakoriin. Eli pari nappia, solki ja palanen jotain kelloa. (ei ehkä lehmänkello, koska koristeltu noin.

Kuva

Isoja kuvia voi käydä katselemassa:http://www.kuvaboxi.fi/julkinen/28u32+v ... 80501.html
Viimeksi muokannut Velsku, 02 Touko 2008, 13:50. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
--------------------
Minelab Explorer XS, (8", 10,5", 15"WOT)
Garrett AT Pro (vakio + 5"x8" kelat)
Minelab digger
Garrett pro pointer
Garrett sandscoop
Avatar
Landis
Metallinetsijä
Viestit: 297
Liittynyt: 12 Tammi 2007, 14:52
Paikkakunta: Laukaa, Leppävesi

Viesti Kirjoittaja Landis »

:D Mahtavia löytöjä!
Sulla on mielenkiintoisia etsintäpaikkoja siellä. 8)
C.Scope Newforce R1
White's TM808
Automax Precision V4 pinpointer
Fiskars kenttälapio
Avatar
Mariza
Metallinetsijä
Viestit: 202
Liittynyt: 04 Loka 2007, 12:48
Paikkakunta: Varsinais-Suomi

Viesti Kirjoittaja Mariza »

Wau mitä löytöjä heti ekalla kerralla! :shock:
Yritän itsekin etsiä peltoa, joka olis tiedon mukaan vanha. Nykyisellä "pellollani" olen käynyt, kun siihen on lupa ja se on kotiani lähellä. Voi kävellenkin piipahtaa pellon reunalla kaivelemassa.
* Garret Ace 250 *
Avatar
McSeeker
Raavas Tonkija
Viestit: 945
Liittynyt: 20 Touko 2007, 12:50
Paikkakunta: Lohja

Viesti Kirjoittaja McSeeker »

Hienoja löytöjä :) Pitää päästä pellolle... 15" kela, aikamoinen monsteri :D
X-terra 70 + Excalibur II 8" Detector Pro Jolly Rogers kuulokkeet.

Piippailuvideoita
Sawo
Viestit: 45
Liittynyt: 12 Maalis 2008, 15:29
Paikkakunta: Nilsby

Viesti Kirjoittaja Sawo »

toi yks on Ulrika Eleonora 1718-1720
1 öre
Omistan samanlaisen.
Garrett ace 250 6,5x9 + 9x12 kelat
avei
Innostunut Etsijä
Viestit: 61
Liittynyt: 21 Heinä 2007, 18:32
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja avei »

Hei dude.. Mikä myntti sulla on tuossa vasemmalla ikoninasi?
X-terra 705 + hilppeet
Avatar
mache
Innostunut Etsijä
Viestit: 57
Liittynyt: 18 Tammi 2007, 18:34
Paikkakunta: Kainuu

Viesti Kirjoittaja mache »

Puhdistapa tuota puukon tupen kärkihelaa, niin nähdään, onko siinä millainen kuviointi. On joku näköjään joskus kadottanut kauhavalaisestaan osia...
||--=[]~~~~~(0)

"The most important is not to find but to search..."

Minelab X-Terra 50
White's Eagle Spectrum
Avatar
Hannu
Metallinetsijä
Viestit: 333
Liittynyt: 15 Tammi 2007, 21:40
Paikkakunta: Aurajokilaakso

Re: Ensimmäinen reissu tänä vuonna pellolle

Viesti Kirjoittaja Hannu »

Velsku kirjoitti:Yritin hakea traderasta ja myntgallerista, mikä kolikko tuo voisi olla, mutta ei löydy vastaavaa. Ehkä ei olekaan ruotsalainen? Tuo alaosan vuosiluku ja sen yläpuolella oleva teksti varmaankin kertoo jollekin kolikoista tietävälle mikä kolikko tuo on, joten tunnistusta tuolle kaipailisin.
Tekstistä en saanut mitään selvää, mutta tuo näyttää kovin lyijysinetiltä. Jos vaikkapa vertaa alla olevaan sinettiin, niin huomaa samankaltaisuuksia kuvioinnissa:

Kuva
Teknetics T2, Vibra-Probe 570
Avatar
Velsku
Metallinetsijä
Viestit: 288
Liittynyt: 22 Huhti 2007, 13:01
Paikkakunta: Revonlahti - Pohjois Pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja Velsku »

Kyseessä on ihan kolikko, ei lyijysinetti.

Kävin samalla pellolla myös viikonloppuna kaksi todella lyhyttä piipahdusta, toisen lapsen ja vaimon kanssa ja toisen yksin ennen saunaan mennoa illalla.
Saaliina ei mitään kummoisempaa, vain useita vanhoja nappeja, vyönsolki,, 60-luvun markka sekä sormus.

Sormus on tunnistettavissa sormukseksi koon, tasaisen sisälaidan ja kaarevan ulkolaidan perusteella, mutta ruostetta löytyy (eli myös rautaa). Samoin muoto ei ihan enää täysin pyöreä ole. Kuvan voin lisätä myöhemmin, kun on paremmin aikaa.

Kävin myös pari tuntia hakemassa tuota kadotettua sormusta vanhalta tilalta. Keskityin kultasignaaleihin ja jätin monta hyvää signaalia kaivamatta, mutta sormusta ei löytynyt. Rautaa oli paljon maassa ja haettavaa aluetta myös. Haettavana alueena tila oli aivan mahtava ja hienoja löytöjä varmasti maassa odottamassa enemmänkin. Paras löytö tuolta oli yksi kolikko, jonka tunnistin jo signaalin perusteella kolikoksi ja päätin kaivaa. Kolikko oli vuodelta 1921, joko 25p tai sitten 10p koosta päätellen. Numeropuoli oli sen verran likainen ja kulunut, etten sitä tuolla ulkona saanut selville. (enkä hirveästi tutkinnut). Jätin kolikon tilan omistajille.
--------------------
Minelab Explorer XS, (8", 10,5", 15"WOT)
Garrett AT Pro (vakio + 5"x8" kelat)
Minelab digger
Garrett pro pointer
Garrett sandscoop
Avatar
Hannu
Metallinetsijä
Viestit: 333
Liittynyt: 15 Tammi 2007, 21:40
Paikkakunta: Aurajokilaakso

Viesti Kirjoittaja Hannu »

Velsku kirjoitti:Kyseessä on ihan kolikko, ei lyijysinetti.
Alkoi tämä ihan hirveästi nyt vaivaamaan ja googlasin menemään niin että melkein savu nousi koneesta.. Tulin löytäneeksi gallerian englantilaisista trade token -rahoista, jotka ovat monet tuon näköisiä. Mutta mitä siinä lukee.. DENTON?
Teknetics T2, Vibra-Probe 570
Avatar
osku
Metallinetsijä
Viestit: 267
Liittynyt: 24 Tammi 2007, 22:21
Paikkakunta: Häme

Viesti Kirjoittaja osku »

Onneksi olkoon Velsku, löysit ranskalaisen jetonin vuodelta 1793!

Kuva
http://www.anythinganywhere.com/commerc ... jetons.htm

Tai en mä ihan varma ole, mutta siltä se kovasti näyttää...
Älkääkä kysykö kauan tuota kesti hakea :lol:
Minelab Explorer SE pro, Teknetics T2, Deeptech Vista Smart
Avatar
Velsku
Metallinetsijä
Viestit: 288
Liittynyt: 22 Huhti 2007, 13:01
Paikkakunta: Revonlahti - Pohjois Pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja Velsku »

Kiitos Osku. Tuo se on!!!
Tekstit täsmää ja kuvat.

Ei löytynyt minun taidoilla Googlesta, mutta enpä kuvitellutkaan sen voivan olla Ranskalainen raha. Lähinnä Ruotsalaiseksi tai venäläiseksi epäilin, kun Ranskan vallan alla tämä maa ei ole ollutkaan. Paljon on aikaa varmasti mennyt tuon vaihtoehdon löytäiseksi.

Kaikkea sitä voi löytääkin, kukahan Fransmanni tuonkin on tiputtanut.
Nyt harmittaa entistä enemmän tuo huono kunto. Onneksi oli vielä tunnistettavissa ja Osku tunnistamassa.

Voin kettaa ottaa parempia kuvia kotona tänään, jotta näettä myös nuo ympärillä olevat tekstit paremmin.

- Velsku
--------------------
Minelab Explorer XS, (8", 10,5", 15"WOT)
Garrett AT Pro (vakio + 5"x8" kelat)
Minelab digger
Garrett pro pointer
Garrett sandscoop
Avatar
teksako
Kunniajäsen
Viestit: 1985
Liittynyt: 23 Helmi 2008, 17:25
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja teksako »

No voihan vee,toi on tosi hieno ja hyvässä kunnossa .Ei voi muuta sanoa kun onneksi olkoon.
Avatar
Mariza
Metallinetsijä
Viestit: 202
Liittynyt: 04 Loka 2007, 12:48
Paikkakunta: Varsinais-Suomi

Viesti Kirjoittaja Mariza »

Kadehdittava löytö! Kunpa kilahtais omallekin kohdalle joskus jotain yhtä erikoista.
* Garret Ace 250 *
Avatar
teksako
Kunniajäsen
Viestit: 1985
Liittynyt: 23 Helmi 2008, 17:25
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja teksako »

Siellä teilläpäin on ollut Siikajoen ja Revonlahden taistelut vuosina 1808-1809 eli siellä on ollut Ranskalaisia venäläisten riveissä ilmeisesti ja materiaalia saattaa löytyä lisää kun oikeaan paikkaan eksyy.
Avatar
teksako
Kunniajäsen
Viestit: 1985
Liittynyt: 23 Helmi 2008, 17:25
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja teksako »

Ahaa nyt meni jakeluun toi parempi kuva rahasta on jostain muualta.
Mutta hyvä löytö kuitenkin luulin että olet saanut sen noin puhtaaksi.
Avatar
Velsku
Metallinetsijä
Viestit: 288
Liittynyt: 22 Huhti 2007, 13:01
Paikkakunta: Revonlahti - Pohjois Pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja Velsku »

Jep. Suomen sodan aikaan tällä on tosiaan ollut noita venäläisiä sotilaita häviämässä, ihan kotini vieressäkin .

Tuosta en ole kyllä kuullutkaan, että venäläisten riveissä on ollut Raskalaisia. Jos näin on, niin ehkäpä kolikko on sitten näiltä sotilailta tipahtanut. Onko sinulla viitata johonkin lähteeseen josta voisi lukea enemmän tuosta?

Kolikoita en yritäkkään sen kummemmin putsata, mitä nyt hanaveden ala huuhtelen. Parhaita ja arvokkaimmillaan ovat noin, siinä kunnossa mistä ne löytyvät.

Naapuri kehoitti käymään heidän kotipaikastaan etsimässä, josta on pottupellosta löytynyt 1600 luvun kolikko. Läheltä on myös löytynyt suomen sodan aikainen pääkallo (likellä taistelualueita ja noita ruumiitahan on jäänyt siltäajalta maahan paljonkin täälläpäin, jotka on vain haudattu sille paikalle mistä ruumis löytyi)Tänä iltana ajattelin käydä pikaisesti, jos vain vaimo antaa luvan.

- Velsku
--------------------
Minelab Explorer XS, (8", 10,5", 15"WOT)
Garrett AT Pro (vakio + 5"x8" kelat)
Minelab digger
Garrett pro pointer
Garrett sandscoop
Avatar
teksako
Kunniajäsen
Viestit: 1985
Liittynyt: 23 Helmi 2008, 17:25
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja teksako »

Wikipediasta katselin että Ranska ja Venäjä tekivät diilin 1807,
vähän sen jälkeen alkoi sota Ruotsia vastaan .Siellä vilahti joku
Ranskanlainen nimi ja tuli mieleen että olisiko ainakin päällystössä ollut
jokunen.
Vastaa Viestiin