ärkoo kirjoitti:Meneekö nuo pyöreät reijät läpi? Jos menevät niin minkä läpimittaisia? Panostajan nallipihdit ovat tuota kokoluokkaa ja hieman samanoloisia.
Kyllä menevät mutta ovat kuperia pohjalta. Isompi on 8,50mm ja Pienempi 5.5mm
ns. leikkuuterää ei ole kummassakaan pohjalla. Ja molempien reikien kohdalla on kalteva tuo taso "altapäin" katsottuna.
Hienot kyläsepän takomat kellosepänpihdit..! Kulta- ja kellosepät ovat ikiajat päällystäneet osan pihdeistään Ms tai Cu levystä taitetuilla "lisäleuoilla", tai sitten hioneet karhennukset pois ja kiillottaneet leuat, jotta pihdeistä ei jäisi painaumia messinkiin tai jalometalleihin. Sama koskee myös ruuvipuristimen leukoja, viilaimia tms. jigejä.
Tässä vielä lisäkuvat. Sepän leimoja ei näy ja luulisi että jos tuommoiset olisi takonu niin leimat olisi. Pienethän nuo on, ja vaikea yhdellä kädellä saada edes otetta. Ihmetyttää nuo ulkonevat varret tuossa.
Kultaseppä kirjoitti:Hienot kyläsepän takomat kellosepänpihdit..! Kulta- ja kellosepät ovat ikiajat päällystäneet osan pihdeistään Ms tai Cu levystä taitetuilla "lisäleuoilla", tai sitten hioneet karhennukset pois ja kiillottaneet leuat, jotta pihdeistä ei jäisi painaumia messinkiin tai jalometalleihin. Sama koskee myös ruuvipuristimen leukoja, viilaimia tms. jigejä.
Ok. Ilmeisen varma tapaus sitten. Kiitos tunnistuksesta!