En tiä mikä on tärkeetä.

Saiko löytösi pulssin nousemaan? Kimalteleeko sormus kultaisena vai hopeisena? Piteletko kädessäsi satoja vuotta vanhaa kolikkoa? Kerro ja näytä.
kollikko
Kunniajäsen
Viestit: 2475
Liittynyt: 09 Syys 2012, 12:56
Paikkakunta: varsinaissuomi Kemiönsaari

En tiä mikä on tärkeetä.

Viesti Kirjoittaja kollikko »

Piipparilla kaivellessa ei ole tullut vastaan vanhoja pitsejä tai kokonaisia porseliiniiniastiota ,taikkavaikka vakanmittoja. Mitään en ole löytänyt. Jos vaikka piippaan jotain rauta-pronssikautista, Ilmoitan heti Sagalundiin. Opiskelen juuri RUOTSIA että saan täällä ääneni kuuluviin.Sitä vaan kysyn mistä sais jonkun hyllymetrin lasivitriiniä.Pari jääkaappiakin tarttis. Nobody understand?Ilkka.p:n ei tarvi vastata eikä muittenkaan mökkiläisten täällä.
Sitä vaan notta onko noilla hurrilla erioikeuret. Älä eppäile!Onko tää huumoria vai sexiä.(succesful elite founding xanadu) My friends!!
Avatar
ZyrTech
Kunniajäsen
Viestit: 1201
Liittynyt: 17 Huhti 2009, 22:20
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ZyrTech »

Paras löytö ikinä! Keep up the good work! Vitriinejä kannattanee etsiä eri kirpputoreilta ja firmojen konkurssipesistä. Kaupassa vitriinit maksaa aika paljon. Jos kunnalla oma kuntalaisten käytettävissä oleva puuverstas, niin sinne tekemään oma ja lasit pleksistä, niin ei tartte maksaa erikseen lasinleikkuusta mittoihin. Matskut täytyy kuitenkin useinmiten hankkia ite, mutta työstökoneet on vapaasti käytettävissä.
Kuva
kollikko
Kunniajäsen
Viestit: 2475
Liittynyt: 09 Syys 2012, 12:56
Paikkakunta: varsinaissuomi Kemiönsaari

kui, kui?

Viesti Kirjoittaja kollikko »

Eioo tota! Zyrtech neuvoo vaikka v;ttuilin paikallismuseolle joka ei oo kuullukkaan meistä. Valehtelevat suoraaan päin naamaa. Paskat mä välitän tänne mitään enään antaa eikä kohta kolmekymmntävuotta harrastaneetkaan ko toi vastaanotto on mitä on. Koitin saada vanhat patut mukaan. Hyvä kun en saanu turpaani. Kai tänne kelpaa vaan viikinkimiekka tai pari. Sys reven, för banna. Mitä sitten tarkottaakin.
kollikko
Kunniajäsen
Viestit: 2475
Liittynyt: 09 Syys 2012, 12:56
Paikkakunta: varsinaissuomi Kemiönsaari

ettei vaan.

Viesti Kirjoittaja kollikko »

Sillä etten mitään anna koski vain paikallismuseota. ei teitä eikä likkoja.
spwaw
Metallinetsijä
Viestit: 482
Liittynyt: 17 Syys 2010, 20:01

Viesti Kirjoittaja spwaw »

Onko nyt hermot mennyt hyttysten kansa vai mitä :lol:
Avatar
ihis81
Kunniajäsen
Viestit: 1230
Liittynyt: 15 Helmi 2009, 18:42
Paikkakunta: Satakunta

Viesti Kirjoittaja ihis81 »

Ikeasta saa lasivitriinejä jonkunlaisia http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/10011055/
-Fiskars kenttälapio
-Nokta Makro racer Pro pack
-Nokta The Legend Pro pack
-Garret Pro pointer

Vanhin löytö: Löytyisi nyt edes jotain...

"Tehän olette kuin kaksi marjaa; paskanmarja ja rusina"
Avatar
Taurus
Kunniajäsen
Viestit: 4686
Liittynyt: 11 Heinä 2011, 14:55
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Taurus »

En hirveästi panostaisi Ikean tuotteisiin ja löydöt saisi muutenkin olla samalla tasolla.

Tällaisia kun löytyisi jostain. Tuossa ei näy hintaa mutta veikkaisin että maksaa maltaita.

http://www.johnberger.fi/tuotteet/vitri ... t=30.45011
Garrett AT Pro

Pronssikirves 1700-1100 eKr, Rannerengas ja kaarisolki 0-200 jKr, Lintuneula 400 jKr, Rapusolki 600 jKr, Linturiipus, ketjunkantajia, tiuku, solki, sormus, korvaputki, kupuroita, hevosenkenkäsolkia 800-1100 jKr, Kultasormus 1400
Avatar
Kossu
Metallinetsijä
Viestit: 193
Liittynyt: 08 Heinä 2013, 14:34

Viesti Kirjoittaja Kossu »

Tällä foorumilla on kyllä joskus niin hämärää juttua että en tiiä onko nää jotain inside-läppää, vai mitä...
kollikko
Kunniajäsen
Viestit: 2475
Liittynyt: 09 Syys 2012, 12:56
Paikkakunta: varsinaissuomi Kemiönsaari

Viesti Kirjoittaja kollikko »

tää on vähän sisäpiiriä kyllä, mutta laajentaisin mielelläni skaaloja osallistujia esim. pikku parin miehen porukka tutustumaan näihin sfääreihin. Pohjanmaan, Hämeen tai karjalan miehistöt ensin. Sillä van että ei tartte Lantbrukareilta erikseen kysellä paikkoja. Ne on valmiina. Ite en niitä elinikänäni ehdi. Jos tänne tullaan ronkkimaan, niin toivoisin että minuun otetaan ensin yhteyttä. Sitä vaan että kovan työn takana on olleet Suomenkielisenä luvat tänne.
Kuva
kollikko
Kunniajäsen
Viestit: 2475
Liittynyt: 09 Syys 2012, 12:56
Paikkakunta: varsinaissuomi Kemiönsaari

Ohops!

Viesti Kirjoittaja kollikko »

tuli vähän feelu foto. Ei se mitään tehtään tietokilpailu samantien. Montako aarteenetsintää esinettä näet kuvassa?
kollikko
Kunniajäsen
Viestit: 2475
Liittynyt: 09 Syys 2012, 12:56
Paikkakunta: varsinaissuomi Kemiönsaari

Ohops!

Viesti Kirjoittaja kollikko »

Tuli väärä kuva, päivitetään.Laitetaan toiseen topiciin myöh!
Avatar
raiban
Kunniajäsen
Viestit: 4251
Liittynyt: 26 Joulu 2009, 15:20
Paikkakunta: Espoo

Re: Ohops!

Viesti Kirjoittaja raiban »

kollikko kirjoitti:tuli vähän feelu foto. Ei se mitään tehtään tietokilpailu samantien. Montako aarteenetsintää esinettä näet kuvassa?
Olin bongaavinani pronssisula esineen pöydällä,mutta olikin vain osittain purtu näkkileipä.
Vanhimmat kolikot:Saksalainen Penning v.1075,Kuningas Stephen v.1135.Dirhem v.754
Viikinkiaikainen hevosenkenkäsolki,kupurasolki,rannerengas ja ketjunkantaja ym.Ruotsalainen tippa.
Ja kaikki vasta alussa...........Minelab X-Terra 705 GoldPack
kollikko
Kunniajäsen
Viestit: 2475
Liittynyt: 09 Syys 2012, 12:56
Paikkakunta: varsinaissuomi Kemiönsaari

Olihan siinä?

Viesti Kirjoittaja kollikko »

Vasta hokasin kun olin jo poistamassa kuvaa:Bepanthen on hyvää jos kaivellessa saa skraadia. Estää verenmyrkytystä. Teippi vaimentaa carretin kiljuntaa hys, hys paikoilla.Topz puikot on hyvia herkille esineille mm. sormuksille.Kärpäslätkä on näppärä kotona kun olet lietelannoitetulla pellolla pyörinyt.Magnesium etukäteen nautittuna estää kramppeja. auttaa myös dokaamisen jälkiseurauksiin ja nestevajaukseen. Tikuilla on öljy-tai soodakylvyn jälkeen hellävaraista kraabuttaa kolikoita. Hammastikku kyllä parempi.Epäonnistunut pinpointteri tuo keltainen rakennetunnistin(piuhat repes). Filtteripussit esineille ettei taskut likaannu. Siinäpä nuo.Näkkileipä oli pakko säästää että olis vielä seuraavanakin päivänä jotain evästä.Onneks naapuri keksi alkaa hernettä viljeleen. sen verran on palkoja avattu että kammarin seinät vihertää ja myöskin hämähäkit jonottaa ovella ulos kun koiraa aamusella ulos päästelen.Täytyy tässä alkaa heräileen kun en muistanut mennä nukkumaan. Kaikkee se ikä teettääkin! Hauskaa onnea kaikille!
ehkä
Kunniajäsen
Viestit: 1304
Liittynyt: 23 Heinä 2012, 13:55
Paikkakunta: kossu

Viesti Kirjoittaja ehkä »

:lol: :lol: :lol:
Vastaa Viestiin