Piippailu Norjassa?

Keskustelua kaikesta muusta aarteenetsintään liittyvästä ja vaikka säästä kuin jo otsikoiduista aihepiireistä. Täällä voit kertoa vaikka muista harrastuksistasi.
Kaizzu
Innostunut Etsijä
Viestit: 97
Liittynyt: 10 Syys 2013, 19:13
Paikkakunta: Pohjois-Pohjanmaa

Piippailu Norjassa?

Viesti Kirjoittaja Kaizzu »

Oon tässä viikon paastä menossa Norjaan lomailemaan.
Onko kellään tietoa miten Norjassa saa piipparoida ja kaivaa uimarannoilla, metsissä yms?
Tarviiko kysyä lupia?
Garrett AT Pro

Garrett Pro- pointer
Avatar
Kiukaisten Paroni
Metallinetsijä
Viestit: 489
Liittynyt: 23 Loka 2015, 02:22
Paikkakunta: Kiukainen

Re: Piippailu Norjassa?

Viesti Kirjoittaja Kiukaisten Paroni »

Tämmönen tieto norjasta löytyi SME ryn sivuilta: Cultural Heritage Act 1978
Metallinetsintä ei ole Norjassa kiellettyä, mutta maan historiallisen taustan vuoksi löytyy paljon suojeltuja alueita. Suojelualueilla on myös suojavyöhyke joka on 5 metriä munaismuiston tai alueen rajasta. Kaikki löydetyt esineet enne vuotta 1537 kuuluvat automaattisesti valtiolle, kuten myös ennen 1650 lyödyt kolikot. Kaikki löydöt tulee ilmoittaa maan viranomaisille.
Metallinetsintään tarvitaan maanomistaja lupa.
XP Deus 11" full WS5 + 9" HF
Blisstool ltc64x V6 15" kelalla
Garrett sea hunter II
Mi-6 + Garrett porkkana
Satakunnan Menneisyyden Etsijät
Vanhin raha: Kristianin klippinki
JosipZugasvili
Metallinetsijä
Viestit: 168
Liittynyt: 20 Elo 2011, 18:53
Paikkakunta: Akaa

Re: Piippailu Norjassa?

Viesti Kirjoittaja JosipZugasvili »

Olen piippaillut Norjassa. Maanomistajan lupa pitää tosiaan kysyä ja neitseellistä maata löytyy, sillä harrastajia ei ole Suomen mittakaavassa. Mikäli joskus innostuvat, niin potentiaalinen pinta-ala on äkkiä kaluttu. Asumiskelpoista maata on nimittäin aika vähän ja siitäkin vähästä paljon on rakennettuna. Toisaalta sitten taas lähes jokaiselta niityltä voi löytää mitä tahansa. Mitä tahansa koskee myös sotilasräjähteitä. Ja niitä rauhoitettuja kohteita on ihan helkutisti.
kollikko
Kunniajäsen
Viestit: 2475
Liittynyt: 09 Syys 2012, 12:56
Paikkakunta: varsinaissuomi Kemiönsaari

Re: Piippailu Norjassa?

Viesti Kirjoittaja kollikko »

Onko tiedossa rauhoiturekistereistä. Linkkejä?
Vastaa Viestiin