Kelan suojaaminen epoksilla

C- Scope, Garrett, Minelab, Viking, Whites, Fisher, Tesoro, Bounty Hunter ja muut metallinilmaisin merkit. Kerro kokemuksista, kirjoita arvio. Oletko hankkimassa uutta laitetta. Motion vai non-motion ilmaisin? Kaikkea metallinpaljastimista.
Avatar
McSeeker
Raavas Tonkija
Viestit: 945
Liittynyt: 20 Touko 2007, 12:50
Paikkakunta: Lohja

Kelan suojaaminen epoksilla

Viesti Kirjoittaja McSeeker »

Tein Garrett Sea Hunter Mark II kelaan suojauksen Loctite ( plastic padding ) Marine Epoxyllä. Asiasta on ollut keskusteluja ameriikan foorumeilla mutta ilmeisesti ovat käyttäneet jotain tuubitavaraa noihin projekteihin kuvien perusteella.

Tuota tavaraa saa ainaki motonet tavarataloista veneilypuolelta ja luultavasti löytyy muistakin liikkeistä.

Paketissa siis 2 purkkia joista otetaan molemmista saman kokoinen köntti ja sekoitetaan hyvin keskenään. Kelan oma musta epoksikerros tulee hioa ensin 120-240 hiekkapaperilla ja puhdistaa hyvin jotta marine epoksi tarttuu kunnolla.

Sitten vaan läträämään, eli epoksi on perus autopakkelin tapaista mössöä jota on helppo levittää kelan pohjaan mukana tulevalla lastalla. Ohjeiden mukaan kun tekee niin hyvä tulee. Laitoin siis ensin pienen kerroksen ja levitin ristiin jotta tarttuisi kunnolla hiottuun pintaan ja samantien sen jälkeen lutrasin sellaisen 2-3mm kerroksen päälle.

En laittanut mitään suojateippejä niihin kohtiin joihin en tuota epoksia halunnut ( kelan sivut jne ) joten tarttuihan sitä vähän reunoihinkin. Tasoittelin epoksia sormella niin että siitä tuli tarpeeksi tasainen ettei tarvinnut hioa turhaan. Epoksin kun antaa kuivaa jonkun aikaa ja sitten vasta muotoilee tarkemmin niin on helpompaa kun ei tartu sormeen niin pahasti :)

Epoksi kuivuu aika nopeasti, noin neljässä tunnissa täysin kivikovaksi ja vesitiiviiksi pinnaksi joka kestää kulutusta aika hyvin. Eikä muuten tuntunut haisevan lähellekkään yhtä paljon kuin perus tuubissa saatavat epoksit.

Toimii varmasti erittäin hyvin minkä tahansa etsimen kelan suojauksessa sekä vaurioiden korjauksessa!!

Tuon näköinen siitä tuli:

Kuva

Uploaded with ImageShack.us
X-terra 70 + Excalibur II 8" Detector Pro Jolly Rogers kuulokkeet.

Piippailuvideoita
Avatar
ihis81
Kunniajäsen
Viestit: 1230
Liittynyt: 15 Helmi 2009, 18:42
Paikkakunta: Satakunta

Viesti Kirjoittaja ihis81 »

Epokseja on eri nopeudella kuivuvia.

5minuutista - tunteja kuivuviin epokseihin.

Nuo nopeasti kuivuvat muuttuvat lasimaisen kovaksi, ja hitaammin kuivuvat ovat hieman pehmeämpiä.

Joten kannattaa huomioida käyttätarkoituksen mukaan tämä.
Yleensä näissä keloissa tuo on juuri tuollaista lasimaisen kovaa tavaraa.

PS: Komean näköinen kela...
-Fiskars kenttälapio
-Nokta Makro racer Pro pack
-Nokta The Legend Pro pack
-Garret Pro pointer

Vanhin löytö: Löytyisi nyt edes jotain...

"Tehän olette kuin kaksi marjaa; paskanmarja ja rusina"
Avatar
McSeeker
Raavas Tonkija
Viestit: 945
Liittynyt: 20 Touko 2007, 12:50
Paikkakunta: Lohja

Viesti Kirjoittaja McSeeker »

Kuvassa näkyy muuten aika hyvin ne jäljet mitkä tuli jo yhden 3.5 tunnin reissun aikana. Ei kestä pelkkä kelan epoksi tuollaista rääkkiä kovin kauaa.
X-terra 70 + Excalibur II 8" Detector Pro Jolly Rogers kuulokkeet.

Piippailuvideoita
Vastaa Viestiin