Juu täällä Etelä-Kymenlaaksossa oli jo niin kova polte piipparointihommiin, että lapioitiin muutama hehtaari lunta porukalla lähipellolta

.
Eipä sentään, alueella oli eräänlainen maanrakennustyö meneillään ja lunta poistettu sen verran, että päästiin pahin tuska poistamaan.
Valitettavasti ei ehditty ihan samana päivänä paikalle, joten edellisöiden pakkaset oli sen verran jäätäneet, että savinen maaperä oli jäässä n. 15 cm ja sen alla jo vähän pehmoisempaa. Pinta olikin sitten niimmaan perusteellisen kovaa että jos ei olis ollut aloituskeikka olis saanut olla.
MUTTA löytyihän sieltä neljä kolikkoa ja muutakin mielenkiintoista, se ylemmän kuvan kolikko on tod.näköisesti vuoden 1850 kopeekka, sen halkaisija on vain n. 14 mm, tuo isoin kolikko on joku äyri, siinä näkyy nuoli heikosti. Tuossa napintapaisessa on takana tosiaankin lenkki, enpä ole ennen moista nähnyt. Tossa kuvassa, jossa on kaikki romppeet kasassa
on alalaidassa ankkurin kuvalla varustettu juttu, jota ensin luultiin napiksi, mutta kun putsattiin sitä, paljastui sisältä kolme kpl pahvilevyjä jonka päällä oli tuo ankkurilla varustettu ohuehko metallikuori. Onkos kellään ajatusta onko tämä sittenkin nappi tai joku korkki?