minimiitti kanavan varrella (ilkkaP, Ämpäripää)

Olipa löytämäsi aarre sitten pieni tai suuri, nappi tai kolikko, tämä on paikka missä voit siitä kertoa mahdollisen kuvan kera.
appenzell
Kunniajäsen
Viestit: 1147
Liittynyt: 06 Marras 2009, 20:02
Paikkakunta: Helsinki

minimiitti kanavan varrella (ilkkaP, Ämpäripää)

Viesti Kirjoittaja appenzell »

Omat löytöni:

Erittäin rautapitoinen maa josta johtuen kolikot täysin mustuneet. Paikasta on karttoja 1600-luvulta ja kaikki pellot ovat vieläkin käytössä tosin osa niittyinä nykyään ja toisinpäin. Ensi kerralla tarkoitus kokeilla vanhat talonpohjat joista merkintöjä vanhoissa kartoissa.

Kuva

10p 1866, pitää vielä putsata paremmin jotta näkyy onko viimeinen 6 lyöty 5 päälle (edit: perus -66 kolikko, ei mitään ihmeellistä). Muut mainitsemisen arvoiset kolikkolöydöt olivat 1700 -luvulta, mm. alla oleva Iohannes V:n 5 reis Portugalista (1734).

Kuva

Kuva

Iohannesista lisätietoja kiinnostuneille:
http://en.wikipedia.org/wiki/John_V_of_Portugal

Mielenkiintoista oli että löysimme myös rinteen alapuolella n. 2m vesirajan yläpuolelta laajan ja suorakulmaisen kivikasan. Muistutti erehdyttävän paljon Hansa -aikaisia laitureita. Ilkka selvittää sen tiedon tarkemmin. Pellolta jäi käteen myös vanha kivi:

Kuva
Viimeksi muokannut appenzell, 06 Marras 2011, 20:47. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Avatar
Leijona
Kunniajäsen/Mestari/Vuoden foorumilainen
Viestit: 10648
Liittynyt: 04 Helmi 2009, 22:01
Paikkakunta: Etelä-Karjala

Viesti Kirjoittaja Leijona »

Melko paljon löytöjä :shock:
Erikoinen kolikkolöytö tuo 5 Reis :P
XP DĒUS. Varakoneena XP GoldMAXX Power V4+WS1+ muuta tarvittavaa.
Vanhin esinelöytö Suomesta: Vyönsoljen katkelma 550-800 jKr Nappisolki v. 600 jKr. Vanhin kolikko Suomesta: Dirhem Viikinkiajalta v.942-950 jKr.
appenzell
Kunniajäsen
Viestit: 1147
Liittynyt: 06 Marras 2009, 20:02
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja appenzell »

Meillä oli hyvä pelto jossa ei ollut laisinkaan roskaa mitä nyt muutama hylsy ja pari korkkia lukuunottamatta. Yli puolet kaivamisistani osoittautui hvyiksi löydöiksi (edit: tarkemmin mieittynä lievästi liioiteltua, mutta hyvä pelto kuitenkin). Tämä kyseinen pelto oli suht kaukana alueen kartanosta ja voisin kuvitella että mitä lähemmäksi kartanoa päästään niin sitä enemmän roskia kaivamme :)

8h huiskittiin, mutta viimeisen 3h:n aikana ei tainnut nousta kuin yksi nappi.
Vastaa Viestiin